13 sie Czym jest blokada alkoholowa?
W przypadku skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu (oraz pod wpływem środków odurzających) zgodnie z treścią art. 42 §2 k.k. sąd zobligowany jest orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres co najmniej 3 lat.
W aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości skrócenia orzeczonego w takiej sytuacji środka karnego. Istnieje natomiast możliwość zmiany sposobu wykonywania kary.
Nałożony środek karny dalej obowiązuje, natomiast skazany ma możliwość poruszania się pojazdem wyposażonym w tzw. blokadę alkoholową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa blokada alkoholowa?
Zgodnie z zapisami art. 2 pkt 84 ustawy prawo o ruchu drogowym jest to urządzenie techniczne. Jego zadaniem jest uniemożliwienie odpalenia silnika pojazdu, w momencie wykrycia przez urządzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Blokada zadziała w ten sposób, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Aby odpalić auto, osoba kierująca najpierw musi dmuchnąć w ustnik. Jeśli okaże się, że zawartość alkoholu przekracza ustawowe normy, blokada alkoholowa spowoduje, że silnika nie da się uruchomić.
Czy można blokadę zamontować w pojazdach z system start-stop?
W blokadę alkoholową da się również wyposażyć samochody z systemem start-stop. W takim przypadku po każdym zgaszeniu silnika urządzanie nie wymaga za każdym razem dmuchnięcia w celu badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Będzie się tak działo zazwyczaj przez 2 lub 4 godziny.
Co jeszcze warto wiedzieć o blokadzie alkoholowej?
Art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym dodatkowo wskazuje kto może montować w pojazdach blokady alkoholowe, kto może i jak często przeprowadzać kalibrację urządzenia.
Montażu blokady alkoholowej może dokonać tylko jej producent lub jego przedstawiciel, działający na podstawie upoważnienia. Dodatkowo należy wykonywać co 12 miesięcy kalibrację blokady alkoholowej. Może tego dokonać podobnie, jak w przypadku montażu albo producent urządzenia albo upoważniony przez niego przedstawiciel. Muszą oni wystawić dokument potwierdzający kalibrację blokady.
Należy zdawać sobie sprawę, że pojazd wyposażony w blokadę alkoholową podlega dodatkowym przeglądom technicznym, niezależnym od standardowych badań okresowych. Ten obowiązek reguluje art. 81 ustawy prawo o ruchu drogowym.
Możemy kupić taką blokadę lub wynająć ją i korzystać przez taki czas, jaki jest nam potrzebny.
Na temat możliwości zmiany sposobu wykonywania kary w sytuacji orzeczenia przez sąd środku karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec kierowcy, który prowadził po spożyciu lub był pod wpływem środków odurzających pisaliśmy w artykule „Alkohol + kierowca. Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?”
Skontaktuj się z nami