wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Czy małżonkowie mogą wzajemnie się okraść? cz. 1


wprawni kradzież w małżeństwie

Z tego artykułu dowiesz się:




Czym jest wspólnota majątkowa małżeńska


Zgodnie z zapisami art. 31 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustawowa wspólnota majątkowa obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. W szczególności należą do niego:

wprawni logo


pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków

wprawni logo


dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków

wprawni logo


środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków […]

Tu musimy wziąć pod uwagę, czy współmałżonek działał wobec mienia wchodzącego w skład  wspólnoty majątkowej, czy też wobec mienia wchodzącego do tzw. majątku osobistego drugiego współmałżonka. Majątek osobisty został uregulowany w art.  33. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

wprawni małżeństwo




Majątek  osobisty współmałżonka
   



Jeżeli jeden małżonek dokonuje zaboru jakiegoś przedmiotu np. samochód, który stanowi majątek osobisty drugiego małżonka, w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z kradzieżą, ponieważ nie posiada on praw do składników tego majątku.

W takiej sytuacji czyn nosi znamiona kradzieży, o której mowa w art. 278 k.k.  ponieważ nielegalnie współmałżonek decyduje o mieniu, do którego nie posiada praw (więcej o kradzieży piszemy we wpisie „Czym jest kradzież?„).

wprawni kradzież w małżeństwie


Majątek wspólny małżonków


O kradzieży nie możemy mówić jednak w sytuacji mienia wchodzącego w skład wspólnoty majątkowej, ponieważ zgodnie z prawem małżonkowie są wspólnie uprawnieni do dysponowanie tymi składnikami majątkowymi.

Tutaj możemy mówić o przywłaszczeniu, uregulowanym w art. 284 k.k. (o przestępstwie przywłaszczenia pisaliśmy w artykule „Czym jest przywłaszczenie?”)


Jak ścigane są kradzież i przywłaszczenie?




Przestępstwa kradzieży i przywłaszczenia ścigane są zasadniczo z oskarżenia publicznego. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami Kodeksu karnego, jeżeli kradzież lub przywłaszczenie popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

wprawni logo

Ważną też kwestią jest wartość mienia. Jeżeli sprawa dotyczy mienia o wartości poniżej 800zł, będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, natomiast jeżeli wartość mienia jest większa lub równa 800zł, czyn współmałżonka będzie już przestępstwem.


wprawni infografika



O karach, jakie grożą za popełnienie przywłaszczenia piszemy w odrębnym wpisie.

Zaplanuj wizytę