wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Czym jest czyn przepołowiony?


wprawni czyn przepołowiony

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni czyn przepołowiony



Czym jest czyn przepołowiony?


Jest to konstrukcja prawna, która dotyczy takich czynów zabronionych, których definicja jest w zasadzie tożsama, lecz przypisanie za nie sprawstwa jest zależne od dodatkowego kryteria np. wartości mienia.  Pozwala to zakwalifikować dany czyn albo jako wykroczenie, albo jako przestępstwo.

Taki podział właśnie miedzy wykroczeniem a przestępstwem przy przestępie kradzieży  wyznaczony jest przez kryteria wartości przedmiotu.

wprawni czyn przepołowiony





Czyn przepołowiony na przykładzie kradzieży



W przypadku kradzieży zdefiniowanej w art. 278 § 1, § 1a, § 2 k.k., czyli tzw. kradzieży w typie podstawowym dodatkowym kryterium ocennym jest wartość skradzionego mienia. Mamy tu do czynienia z wartością graniczną w wysokości 800zł. Jeżeli wartość skradzionego mienia jest mniejsza niż wskazana kwota, czyn będzie zakwalifikowany jako wykroczenie, natomiast jeśli kradzież dotyczyła mienia wartego 800zł lub więcej, czyn ten będzie traktowany już jako przestępstwo, a kara będzie bardziej dotkliwa niż w przypadku wykroczenia. 

Należy pamiętać, że taką dodatkową kwalifikację w postaci wartości granicznej skradzionego mienia stosuje się tylko do kradzieży w typie podstawowym. Nie będzie ona brana pod uwagę w przypadku tzw. kradzieży kwalifikowanych, którymi są m.in. kradzież z włamaniem czy kradzież szczególnie zuchwała.

O kradzieży pisaliśmy we wpisie „Czym jest kradzież?, a o karach przewidzianych za to przestępstwo w artykule „Jakie kary są przewidziane za kradzież?”.         

wprawni kradzież z włamaniem




Czyn przepołowiony na przykładzie prowadzenia pojazdu mechanicznego po alkoholu


Za czyn przepołowiony uznajemy również czyn dotyczący prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, gdy spożywało się alkohol lub środki odurzające. Czyn ten traktowany jest jako przestępstwo w sytuacji, gdy sprawca w chwili popełnia czynu prowadził pojazd  w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Z drugiej strony jest on wykroczeniem, gdy osoba prowadząca pojazd znajdowała się w stanie po użyciu.

Zgodnie z treścią art. 155  § k.k. stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Stan po użyciu natomiast zachodzi gdy sprawca znajduje się w stanie, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

a) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

b)  obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

wprawni logo

W przypadku prowadzenia pojazdów po alkoholu dodatkowym kryterium ocennym jest więc zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi.

Więcej na ten temat piszemy we wpisie: „Co mi grozi za kierowanie po spożyciu alkoholu?

Należy pamiętać, że zakwalifikowanie czynu zakazanego jako wykroczenia skutkuje nie tylko łagodniejszymi karami, ale także krótszymi terminami przedawnienia.

wprawni infografika

Zaplanuj wizytę