18 wrz Czym jest majątek wspólny małżonków?
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego na mocy prawa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Jest ona ustawowym ustrojem majątkowym małżonków.
Oczywiście małżonkowie mogą na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego rozszerzać, ograniczać albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wchodzi do majątku wspólnego?
Ustawowy ustrój majątkowy, który przewiduje wspólność majątkową małżonków sprawia, że przedmioty nabyte przez oboje małżonków lub każdego z nich podczas trwania tej wspólności stanowią majątek wspólny małżonków (art. 31. § 1 k.r. i o.).
Dlatego też istnieje domniemanie tego, że przedmiot majątkowy, który został nabyty w trakcie trwania wspólności majątkowej, wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W związku z tym, odwrotne twierdzenie należy udowodnić.
O tym, czy dany przedmiot majątkowy należy do majątku wspólnego decyduje czas, w którym nastąpiło jego nabycie.
Dodatkowo Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 31. § 2 wskazuje, że do majątku wspólnego należą w szczególności:
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941);
środki zgromadzone na koncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 1) oraz na subkoncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz. U. poz. 1843) każdego z małżonków.
Należy mieć świadomość, że wskazane w art. 31. § 2 k.r. i o. składniki majątku nie są katalogiem zamkniętym. W związku z tym, inne niewymienione w nim przedmioty mogą również należeć do majątku wspólnego małżonków.
Dlatego najprostszą metodą na ustalenie tego, które składniki majątku są wspólne, jest wyeliminowanie wszystkich przedmiotów należących do majątku osobistego małżonków, które zostały wymienione w art. 33 k.r. i o.
Przedmioty zwykłego urządzenia domowego
Warto pamiętać, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje rozszerzenie katalogu przedmiotów należących do majątku wspólnego. Zgodnie z zapisami art. 34 k.r. i o. przedmioty zwykłego urządzenia domowego, służące do użytku obojga małżonków należą do wspólności ustawowej, nawet w przypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.
O majątku osobistym małżonków oraz o zasadach zarządu wspólnym majątkiem przez małżonków piszemy w odrębnym wpisie „Jakie są zasady zarządu wspólnym majątkiem w małżeństwie?„
Skontaktuj się z nami