24 wrz Jakie są zasady zarządu wspólnym majątkiem w małżeństwie?
Każdy z małżonków, co do zasady, ma równe udziały w majątku wspólnym. Prawo przewiduje jednak, że istnieje możliwość ustalenia udziałów, z uwzględnieniem stopnia, w jakim dany małżonek przyczynił się do powstania tego majątku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zasady zarządu wspólnym majątkiem przez małżonków
Niektóre czynności prawne, zgodnie z przepisami, aby były dokonane, wymagają zgody lub potwierdzenia współmałżonka. Należy tu wymienić takie czynności, jak:
Oznacza to, że każdy ze współmałżonków może z nich korzystać z zastrzeżeniem, że będzie to robił w taki sposób, aby nie ograniczać praw swego współmałżonka.
Podczas zarządzania majątkiem wspólnym małżonkowie są zobowiązani do współdziałania. Polega ono głównie na wzajemnym informowaniu się o stanie majątku wspólnego, zobowiązaniach, które obciążają majątek oraz kwestiach związanych z wykonywaniem zarządu tym majątkiem.
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że małżonek nie może sprzeciwić się czynnościom zarządu majątkiem wspólnym drugiego małżonka, pod warunkiem, że czynności te dotyczą:
bieżących spraw życia codziennego,
zmierzają do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny,
są podejmowane w ramach działalności zarobkowej.
W pozostałych sytuacjach sprzeciw małżonka jest traktowany jako skuteczny.
Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka?
Niektóre czynności prawne, zgodnie z przepisami, aby były dokonane, wymagają zgody lub potwierdzenia współmałżonka. Należy tu wymienić takie czynności, jak:
zbycie, obciążenie, odpłatne nabycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, jak również czynności prowadzące do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,
czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,
darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Co można zrobić, jeśli współmałżonek nie wyraża zgody na dokonanie czynności prawnych?
Kiedy współmałżonek odmawia zgody na dokonanie konkretnej czynności, sytuacja ta stanowić przyczynę zwrócenia się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności, na które sąd zezwala, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
Dodatkowo, z ważnych przyczyn sąd może na żądanie jednego z małżonków pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym lub postanowić, że dokonanie takich czynności będzie wymagało zgody współmałżonka lub sądu.
Bardzo ważne jest, aby małżonkowie mieli świadomość, jakie składniki majątku wchodzą w skład majątku wspólnego, jakie w skład majątku osobistego oraz jak nimi mogą zarządzać.
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to proste, może się zdarzyć, że współmałżonkowie w sposób nieświadomy lub bardziej świadomy mogą się wzajemnie okraść lub dokonać przywłaszczenia. Piszemy na ten temat we wpisach: „Czy małżonkowie mogą wzajemnie się okraść? cz. 1” oraz „Czy małżonkowie mogą wzajemnie się okraść? cz. 2” .
Skontaktuj się z nami