02 paź Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 2.
Tak, jak pisaliśmy w pierwszej części artykułu dotyczącego zagadnienia majątku osobistego małżonków „Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 1.”, warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie składniki majątku małżonków decydujących się na ustawową wspólność majątkową będą nią objęte.
Pisaliśmy już o majątku nabytym przez małżonków przed zawarciem ślubu oraz o tych nabytych poprzez dziedziczenie, spadek lub darowiznę.
Kolejnym z wyjątków od zasady wspólności ustawowej małżonków są prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom wskazane w art. 33 pkt 3 k.r. i o.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (art. 33 pkt 3 k.r. i o.).
Czym są prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom?
Najczęściej chodzi o przedmioty oraz prawa majątkowe stanowiące wkład do spółki cywilnej. Mogą to być również prawa majątkowe wynikające z osobowych spółek handlowych, tj. spółki partnerskiej, jawnej, a także komandytowej i komandytowo-akcyjnej.
Są one zaliczane do majątku osobistego małżonków i to niezależnie od tego, z jakiego majątku zostały nabyte prawa w spółce.
Prawa majątkowe, wynikające ze wspólności łącznej, należą do majątków osobistych każdego z małżonków zarówno w sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków jest wspólnikiem, jak również wtedy, gdy oboje małżonkowie są wspólnikami w tej samej spółce. Tak samo dzieje się nawet jeśli oboje są jedynymi wspólnikami w danej spółce.
Co warto wiedzieć o prawach majątkowych wynikających ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego, w skład majątku wspólnego małżonków nie wejdzie żadna wierzytelność związana z majątkiem spółki, jaki otrzyma małżonek – wspólnik po rozwiązaniu i likwidacji spółki.
Z drugiej strony, jeżeli jednak wkład majątkowy do tej spółki został poczyniony z majątku wspólnego małżonków, to w takiej sytuacji małżonkowi, który nie jest wspólnikiem, przysługuje roszczenie o zwrot połowy wkładu jako jego nakładu na majątek osobisty drugiego małżonka.
Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że zysk przysługujący małżonkowi, będącemu wspólnikiem spółki, który został już przez niego pobrany – zasili majątek wspólny małżonków. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z zapisami art. 31 §2 pkt 1 k.r. i o. będzie to dochód z innej działalności zarobkowej, który jest objęty wspólnością ustawową.
Skontaktuj się z nami