16 paź Czy małżonkowie mogą mieć nierówny udział w majątku wspólnym po rozwodzie?
Zgodnie zapisami art. 43 §1 k.r. i o. małżonkowie mają równy udział w majątku wspólnym. Oznacza to, że przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa w takim samym stopniu należą do każdego z nich. O majątku wspólnym pisaliśmy w artykule „ Czym jest majątek wspólny małżonków?”. Dlatego w przypadku rozwodu z zasady następuje równy podział wspólnie zgromadzonego dobytku.
Polskie prawo przewiduje jednak możliwość ustalenia nierównego udziału w majątku wspólnym.
W art. 43 § 2 k.r. i o. wskazuje się, że z ważnych powodów każdy z małżonków może zażądać ustalenia udziałów w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przesłanki do ustalenia nierównego udziału w majątku wspólnym małżonków
Do naruszenia zasady równych udziałów w majtku wspólnym małżonków może nastąpić w momencie, kiedy zaistnieją łącznie dwie przesłanki:
wystąpiły ważne powody, które uzasadniają żądanie jednego z małżonków o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym,
każdy z małżonków w różnym stopniu przyczynił się do powstania majątku wspólnego.
Dodatkowo, zgodnie z zapisami art. 43 § 3 k.r. i o., przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, będzie uwzględniany także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
W związku z tym, nie zawsze wyższe zarobki jednego z małżonków, będą traktowane jako wyższy stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.
Ważne powody pozwalające na nierówny podział majątku
Według Sądu Najwyższego takimi ważnymi powodami mogą być wszelkie okoliczności, wskazujące na to, że ustalenie równych udziałów będzie niesłuszne ze względów moralnych i etycznych. Do ważnych powodów możemy zaliczyć np.:
przewlekłą bierność zawodową jednego z małżonków;
rażącą rozrzutność jednego z małżonków;
trwonienie majątku (hazard, alkoholizm, narkotyki);
długoletnia separacja.
Jak można ustalić nierówny udział w majątku wspólnym?
Nierówny udział w majątku wspólnym małżonków można ustalić w postępowaniu sądowym.
Istnieje tez drugi sposób, polegający na zawarciu przez obie strony umowy, w której ustalą nierówny podział majątku. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy oboje małżonkowie są zgodni, co do proporcji podziału majątku wspólnego. Taka umowa musi zostać sporządzona u notariusza.
Decydując się na rozstrzygnięcie sporu na drodze sądowej, warto mieć na uwadze, jakie przesłanki uzasadniają żądanie nierównego udziału w majątku wspólnym. Ciężar udowodnienia wystąpienia przesłanek umożliwiających dokonanie nierównego podziału majątku wspólnego, należy do małżonka, który żąda dokonania takiego podziału.
Skontaktuj się z nami