27 lis Czym jest majątek osobisty małżonków? cz. 8
Jak wskazywaliśmy w poprzednich częściach artykułu dotyczącego zagadnienia majątku osobistego małżonków, polskie prawo nie wszystkie składniki majątku małżeństw decydujących się na ustawową wspólność majątkową obejmuje tą wspólnością. Pisaliśmy już o majątku nabytym przez małżonków przed zawarciem ślubu oraz o tych nabytych poprzez dziedziczenie, spadek lub darowiznę, o wierzytelnościach z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków oraz innych wyjątkach wskazanych w art. 33 k.r. i o.
Dzisiaj piszemy o ostatnim już wyjątku przewidzianym przez ustawodawcę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej
Powyższy zapis jest przykładem tzw. zasady surogacji. Jest ona wyjątkiem od zasady wspólności majątkowej małżeństwa, mówiącej o tym, że każdy przedmiot nabyty w trakcie trwania małżeństwa staje się składnikiem majątku wspólnego małżonków.
W przypadku surogacji składnik majątku nabyty za składnik majątku osobistego małżonka w trakcie trwania wspólności majątkowej, będzie dalej traktowany jako składnik majątku osobistego tego małżonka.
Zasada surogacji nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiot stanowiący odrębną własność małżonka:
został zużyty,
skonsumowany,
sprzedany, a uzyskane pieniądze zużyte, zaś nowy przedmiot tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu gospodarczym został następnie zakupiony za pieniądze pochodzące z bieżących dochodów małżonka (za orzeczeniem Sądu Najwyższego – orzeczenie z dnia 18 października 1961 r., IV CR 957/60, OSNC 1962, nr 4, poz. 144).
Kwalifikacja przedmiotu nabytego częściowo za środki z majątku osobistego i częściowo ze wspólnego
Należy też mieć świadomość, że przedmiot nabyty w trakcie trwania małżeństwa (opartego na ustawowej wspólności majątkowej) częściowo ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, a częściowo z ich majątku wspólnego, wejdzie zarówno do majątku osobistego małżonka, jak i do majątku wspólnego małżonków. Podział nastąpi w udziałach odpowiadających stosunkowi środków przeznaczonych z tych majątków na jej nabycie.
Odstępstwem od tej zasady będzie sytuacja, w której świadczenie z majątku osobistego lub majątku wspólnego przekazane na nabycie rzeczy będzie miało charakter nakładu, odpowiednio, na majątek wspólny lub osobisty (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2018 roku, sygn. akt III CZP 45/18).
O pozostałych składnikach majątku osobistego małżonków można przeczytać w pozostałych częściach wpisu na ten temat:
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 1,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 2.,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 3.,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 4,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz.5,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz.6.
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz.7.
Skontaktuj się z nami