wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Zachowek – obdarowany i jego prawo do zachowku


wprawni rodzina

W tym artykule skupimy się jednak na sytuacji, kiedy to obdarowany ma również prawo do wystąpienia z roszczeniem o zachowek.

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni zachowek



Darowizna na rzecz uprawnionego do zachowku


Omawiając zagadnienia związane z zachowkiem, nie sposób pominąć sytuacji, w której obdarowanym przez spadkodawcę jest uprawniony do zachowku. Zgodnie z zapisami art. 996 § 1 k.c., w takim przypadku, dokonaną na jego rzecz przez spadkodawcę darowiznę zalicza się na poczet należnego mu zachowku. 

Gdyby okazało się jednak, że poczyniona przez spadkodawcę darowizna nie wyczerpuje w całości roszczenia o zachowek, obdarowany zgodnie z prawem może domagać się jego uzupełnienia.

wprawni logo

Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku darowizn uczynionym na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku nie obowiązuje ograniczenie wskazane art. 994 k.c., dotyczące terminu dokonania darowizny.

Darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania, czyli nawet po upływie 10 lat od śmierci spadkodawcy.

wprawni termin darowizny



Inne ograniczenia przy obliczaniu zachowku w przypadku osób obdarowanych przez spadkodawcę



Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku również darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał dzieci. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego (dziecka).

Dodatkowo, w przypadku zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Poza wyżej wskazanymi wyjątkami, wszystkie darowizny uczynione przez spadkodawcę podlegają doliczeniu również wówczas, gdy przedmiot darowizny uległ zniszczeniu lub zużyciu. Dodatkowo, nie jest także istotne, czy przedmiot darowizny znajduje się obecnie w majątku obdarowanego. Nie bierze się również pod uwagę przedmiotu ani celu darowizny, w jakim została ona dokonana.

wprawni wartość darowizny


Jak oblicza się wartość darowizny?


wprawni logo

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Darowiznę, którą spadkodawca uczynił na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek.

Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę dokonaną przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego.

W praktyce oznacza to, że na poczet zachowku wnuka zalicza się darowiznę uczynioną na rzecz jego rodzica (dziecka spadkodawcy).

wprawni infografika


O tym, w jakiej wysokości przysługuje zachowek i co należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczaniu piszemy w artykule „Ile wynosi zachowek?”, natomiast o grupach osób najbliższych, którym przysługuje prawo do otrzymania zachowku piszemy we wpisie „Zachowek – komu przysługuje?„. Dodatkowo o tym, czym jest zachowek można przeczytać we wpisie „Czym jest zachowek?„.

Zaplanuj wizytę