04 sty Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku
W artykule „Kto musi zapłacić zachowek? – cz. 3”, opisaliśmy sytuację, w której spadkobierca fundatora fundacji rodzinnej może zażądać zapłaty zachowku od tej instytucji oraz o ograniczeniu wysokości odpowiedzialności w efekcie otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
W dzisiejszym artykule skupimy się na sytuacjach, w których fundusz założycielski fundacji rodzinnej nie będzie wliczany do spadku przy obliczaniu zachowku oraz odpowiemy na pytanie, czy beneficjent fundacji rodzinnej jest uprawniony do zachowku?
Z tego artykułu dowiesz się:
Sytuacje, w których fundusz założycielski fundacji rodzinnej nie będzie zaliczany do spadku przy obliczaniu zachowku
Przy obliczaniu zachowku nie będzie doliczany do spadku:
fundusz założycielski fundacji rodzinnej wniesiony przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku (nie dotyczy sytuacji, kiedy że fundacja rodzinna jest spadkobiercą),
mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej otrzymane przez osoby niebędące spadkobiercami albo uprawnionymi w tym samym okresie.
Co ważne, przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie będzie doliczany do spadku fundusz założycielski fundacji rodzinnej i mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, jeżeli ich przekazanie nastąpiło w czasie, kiedy spadkodawca nie miał zstępnych.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekazanie nastąpiło na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
Natomiast przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie będzie doliczany do spadku fundusz założycielski fundacji rodzinnej i mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, przekazane przed zawarciem małżeństwa ze spadkodawcą.
Żądanie zachowku od fundacji rodzinnej przez spadkobiercę ustawowego fundatora
Świadczenie od fundacji rodzinnej i mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej przekazane na rzecz uprawnionego do zachowku będzie zaliczane na należny mu zachowek.
Należy sobie zdawać sprawę, że w sytuacji kiedy uprawnionym do zachowku będzie dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także świadczenie od fundacji rodzinnej i mienie w związku z rozwiązaniem fundacji przekazane na rzecz jego wstępnego.
Więcej o fundacji rodzinnej przeczytacie Państwo niedługo w naszych najnowszych wpisach.
Skontaktuj się z nami