08 sty Czym jest fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna jest nową instytucją w polskim systemie prawnym. Została wprowadzona ustawą z dnia 23 stycznia 2023 r. Jej celem jest ochrona majątku rodzinnego i jego przekazywanie kolejnym pokoleniom. Mechanizmy przewidziane we wspomnianej ustawie dają możliwość minimalizowania ryzyka nieudanej sukcesji, rozdrobnienia majątku i gwarantowania kontynuacji działalności biznesowej.
W dzisiejszym wpisie odpowiemy po krótce o najważniejszych aspektach tej instytucji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są cele fundacji rodzinnej?
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 23 stycznia 2023 r., fundacja rodzinna to instytucja prawna utworzona przez fundatora w celu:
gromadzenia mienia,
zarządzania nim w interesie beneficjentów,
spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Przekazanie majątku do fundacji rodzinnej ma chronić ten majątek przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie. W związku z tym, umożliwiono czerpanie z niego korzyści, pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania osób wskazanych przez fundatora (tzw. beneficjentów) i to na preferencyjnych podatkowo warunkach.
Podsumowując – głównym celem fundacji rodzinnej jest zapewnienie ciągłości przedsiębiorstwa prywatnego, w szczególności dla celów zabezpieczenia rodziny fundatora, a także samego fundatora.
Jak ustanowić fundację rodzinną?
Fundację rodzinną ustanawia się w następujących krokach:
złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej przed notariuszem w akcie założycielskim albo w testamencie,
sporządzenie w akcie notarialnym statutu zawierającego reguły działania fundacji rodzinnej,
ustanowienie organów fundacji rodzinnej, zgodnie z wymogami ustawy lub statutu,
przekazanie majątku do fundacji rodzinnej o wartości co najmniej 100 tys. zł,
zgłoszenie fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych.
Powstanie fundacji rodzinnej w organizacji zachodzi w momencie sporządzenia aktu założycielskiego lub otwarcia testamentu.
Czy fundacja rodzinna może rozstać rozwiązana?
Ustawa o fundacjach rodzinnych przewiduje również mechanizmy pozwalające na zakończenie działania fundacji rodzinnej i jej likwidacji. Mechanizmy te są zbliżone do rozwiązań znanych w prawie spółek.
Fundacja rodzinna ulegnie rozwiązaniu w przypadku, gdy właściwe organy fundacji rodzinnej podejmą stosowną uchwałę w tym zakresie. W wyjątkowych przypadkach fundację rodzinną będzie mógł rozwiązać sąd.
O tym, kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej piszemy w kolejnym wpisie poświęconym fundacjom rodzinnym – „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
Natomiast o zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Skontaktuj się z nami