09 sty Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?
Zgodnie z założeniami ustawy o fundacjach rodzinnych z dnia 23 stycznia 2023 r., fundacja rodzinna jest rozwiązaniem, które ma pozwolić zbudować struktury organizacyjne, zapewnić kontynuację biznesu a także ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie, bez osobistego zaangażowania następców prawnych. Więcej o celach fundacji rodzinnej przeczytać można w naszym wpisie „Czym jest fundacja rodzinna?”
W dzisiejszym wpisie skupimy się na udzieleniu odpowiedzi na pytania: kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może utworzyć fundację rodzinną?
Fundację rodzinną może założyć fundator. Może nim być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc, zgodnie z kodeksem cywilnym m.in., posiadająca prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem.
Co istotne, fundatorem może być również osoba fizyczna, która swoje centrum interesów osobistych oraz gospodarczych ma w innym kraju niż Polska a także cudzoziemiec.
Ustawa o fundacjach rodzinnych daje również możliwość założenia fundacji rodzinnej przez kilku fundatorów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji nie ma możliwości powołania fundacji poprzez zapis w testamencie.
Kto może zostać beneficjentem fundacji rodzinnej?
Jednym z wymaganych elementów statutu fundacji rodzinnej jest wskazanie beneficjentów. To właśnie beneficjentom przysługuje prawo do otrzymania świadczenia od fundacji rodzinnej lub mienia po jej rozwiązaniu.
Zgodnie z ustawą, beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać:
osoba fizyczna,
organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.
Najczęściej beneficjentami fundacji rodzinnej będą członkowie rodziny, ale fundator może wskazać też osoby trzecie.
Co istotne, beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać również fundator. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy fundator chce się wycofać z prowadzenia aktywności zarobkowej i zabezpiecza w ten sposób środki na bieżące utrzymanie.
Oprócz samego wskazania w statucie, szczegółowych danych dotyczących beneficjentów określa się również ich uprawnienia.
Czy beneficjentem może zostać osoba niepełnoletnia?
Nie ma przeszkód, aby beneficjentem była osoba niepełnoletnia. Ustawa o fundacjach rodzinnych wskazuje, że beneficjentem może być osoba fizyczna nie dokonując rozróżnienia w tym zakresie.
Warto wiedzieć, że świadczenia wypłacane małoletniemu beneficjentowi, będą wypłacane na ręce rodziców lub opiekunów prawnych (zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), chyba że fundator zastrzeże w statucie, że przedmioty przypadające małoletniemu beneficjentowi z tytułu świadczeń spełnionych przez fundację rodzinną nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców.
Jeśli fundator nie wskaże zarządcy, zarząd nad majątkiem małoletniego sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Skontaktuj się z nami