21 sty Fundator fundacji rodzinnej – jego prawa i obowiązki
Fundator fundacji rodzinnej pełni najważniejszą rolę w działalności fundacji rodzinnej. Jest on przede wszystkim jej założycielem, ale też posiada największą możliwość kształtowania tej instytucji.
To od niego zależy m.in. treść najważniejszego dokumentu, jakim jest statut fundacji rodzinnej („W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?„)
W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jakie prawa i obowiązki związane są z pełnieniem funkcji fundatora fundacji rodzinnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązki fundatora
Jednym z głównych obowiązków fundatora jest zapewnienie odpowiednich aktywów początkowych. Muszą one zapewnić pokrycie początkowego funduszu założycielskiego w wymaganej przez ustawę wysokości min. 100 000zł.
Ponadto do fundatora należy:
zdecydowanie o treści statutu fundacji rodzinnej,
zarządzanie majątkiem fundacji,
wybór beneficjentów,
powołanie członków organów fundacji rodzinnej.
Ustawa przewiduje, że fundator może kształtować statut zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami i wizją fundacji.
Prawa fundatora
Fundator może otrzymać bardzo szerokie uprawnienia poprzez odpowiednie zapisy w statucie:
prawo do powoływania i odwoływania członków organów fundacji (zarządu, rady nadzorczej, zgromadzenia beneficjentów),
prawo do dokonywania zmian statutu, co oznacza, że w każdej chwili może on zmienić skład listy beneficjentów czy sposób powoływania organów fundacji,
ustanowienie organów fundacji rodzinnej, zgodnie z wymogami ustawy lub statutu,
Dlatego bardzo ważne jest, aby fundator dobrze przemyślał swoje uprawnienia i odpowiednio zadbał o zapisy w statucie własnej fundacji, zapewniając sobie jak najszersze prawa.
Powierzenie praw i obowiązków fundatora innej osobie
Ustawa o fundacjach rodzinnych daje możliwość powierzenia praw i obowiązków fundatora innej osobie. Należy w takim przypadku zadbać o odpowiednie zapisy w statucie, określając przy tym zakres tego powierzenia.
Jest to istotna kwestia z perspektywy ciągłości działania fundacji, np. w przypadku niemożności realizacji zadań przez fundatora (np. choroba lub decyzji fundatora o zakończeniu osobistego zaangażowania w działalność fundacji).
Wskazana w statucie osoba nie staje się jednak fundatorem fundacji.
O tym, kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
Natomiast o zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.
Skontaktuj się z nami