26 lut Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem, rozwód z orzeczeniem winy wskazuje na to, czy i który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego (art. 57 § 1 k. r. i o.). Małżonkowie mogą również, na podstawie art. 57 § 2 k. r. i o., wspólnie, w sposób zgodny zażądać zaniechania orzekania o winie przez sąd.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pomimo faktu, że sprawy rozwodowe bez orzekania o winie są mniej skomplikowane i trwają zdecydowanie krócej, to orzeczenie o winie może decydować o powstaniu obowiązku alimentacyjnego na rzecz drugiego małżonka.
Z tego artykułu dowiesz się:


O czym decyduje sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie?
Zgodnie z art. 60 § 1 k.r. i o. rozwód z orzeczeniem winy ma największe znaczenie w przypadku powstania po stronie jednego z małżonków obowiązku alimentacyjnego na rzecz drugiego małżonka. Roszczenie alimentacyjne przysługuje temu małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Należy jednak pamiętać, że roszczenie takie przysługuje również w sytuacji rozwodu bez orzekania o winie oraz w przypadku wyroku rozwodowego z winy obu stron, z zastrzeżeniem, że powstanie obowiązku alimentacyjnego jest uzależnione tylko od wystąpienia stanu niedostatku.

Wyrok rozwodowy z uznaniem wyłącznej winy jednego z małżonków
Zgodnie z zapisami z art. 60 § 2 k.r. i o. w sytuacji istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej uznanego za niewinnego rozkładu pożycia małżonka, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz niewinnego małżonka.
Wspomniany powyżej paragraf mówi o istotnym pogorszeniu się sytuacji materialnej, a nie o stanie niedostatku, jak w przypadku wyroku rozwodowego bez orzekania o winie i z winą obu stron.

Dlatego w przypadku wyroku sądowego z orzeczeniem wyłącznej winy jednego z małżonków, małżonkowi niewinnemu łatwiej będzie uzyskać alimenty od strony uznanej za winną.

Odmowa rozwodu oraz skutki rozwodu

W niektórych przypadkach rozwód jest niedopuszczalny. Chodzi tu o sytuację, kiedy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia, a rozwód naruszałby interes niewinnego małżonka.
O innych sytuacjach, w których sąd może odmówić udzielenia rozwodu piszemy w naszym artykule „W jakich przypadkach sąd może odmówić udzielenia rozwodu?”
Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje szereg skutków:

powstanie rozdzielności majątkowej,

powrót do poprzedniego nazwiska,

możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego.

O tym, czy małżonkowie mogą mieć nierówny podział majątku wspólnego po rozwodzie piszemy w artykule „Czy małżonkowie mogą mieć nierówny udział w majątku wspólnym po rozwodzie?„, a o samym rozwodzie można przeczytać we wpisie „Czym jest rozwód?„.
Skontaktuj się z nami