02 mar 5 najważniejszych informacji o podziale majątku w związku z rozwodem

Podział majątku najczęściej kojarzy się z rozwodem. Oczywiście, najczęściej dochodzi do podziału majątku najczęściej po rozwodzie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podział majątku jest możliwy również bez związku z rozwodem (na podstawie umowy między małżonkami). Dodatkowo do podziału majątku wspólnego może dojść zarówno przed rozwodem, w trakcie rozwodu, a nawet kilka lat po rozwodzie.
Dziś skupimy się na wszystkich sytuacjach, kiedy dochodzi do podziału majątku wynikającego z rozwodem.
Z tego artykułu dowiesz się:

1. Podział majątku przed rozwodem
Istnieje możliwość podziału majątku wspólnego przed wniesieniem pozwu rozwodowego, a więc przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego. Jest to możliwe na podstawie umowy o podział majątku wspólnego. Należy jednak pamiętać, że jeśli w skład majątku wspólnego wchodzą np. nieruchomości, to umowa taka musi zostać sporządzona przy obecności notariusza w formie aktu notarialnego.

Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, jak i zminimalizowanie stresu, które pojawiają przy okazji podziału majątku na drodze sądowej.
Taka forma wymaga jednak od obojga małżonków zgodnego działania, o co najczęściej trudno w przypadku rozwodu.

2. Jaki wpływ na podział majątku ma rozwód z orzeczeniem o winie?
Jeśli mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie, co do zasady obowiązuje równy podział majątku. Jednak w uzasadnionych wypadkach sąd może orzec nierówny podział. Jeżeli doszło do zaniedbania obowiązków przez jednego z małżonków, to sąd może odstąpić od orzeczenia równych udziałów.
Przeczytaj więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie w artykule „Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?”

3. W jaki sposób można podzielić majątek po rozwodzie?
W praktyce istnieją dwie drogi:

polubowna – na mocy porozumienia stron za pomocą umowy,

sądowa – poprzez postanowienie w sprawie o podział majątku wspólnego.
Efektem podziału majątku wspólnego na drodze sądowej jest przydzielenie składników majątkowych na rzecz jednego z małżonków, przy jednoczesnym obowiązku spłaty lub dopłaty na rzecz drugiego małżonka.
4. Jaki jest termin wystąpienia z wnioskiem o podział majątku wspólnego po rozwodzie?

Ustawodawca nie przewidział żadnego terminu w tej kwestii. Roszczenia o podział majątku wspólnego nie zostały ograniczone w czasie, nie ulegają przedawnieniu.

5. Co warto wiedzieć o podziale majątku przy sprawie rozwodowej?
Wniosek o taki podział majątku muszą zgodnie złożyć oboje małżonków. Takie połączone sprawy odbywają się w sądzie okręgowym, do którego wnosi się pozew rozwodowy razem z wnioskiem o podziału majątku.

Zaletą takiego rozwiązania jest skrócenie czasu trwania sprawy sądowej, co ma niebagatelne znaczenie.
Więcej o rozwodzie można przeczytać w naszych wpisach: „Czym jest rozwód?” oraz „W jakich przypadkach sąd może odmówić udzielenia rozwodu?”

Skontaktuj się z nami