22 mar Czym jest władza rodzicielska?

Zgodnie z obowiązującym prawem, władza rodzicielska jest zespołem praw i obowiązków wobec małoletnich dzieci. Co do zasady przysługuje oboju rodzicom. Rodzice sprawują piczę nad swoimi dziećmi aż do uzyskania przez nie pełnoletniości. Władza rodzicielska z założenia ma pełnić funkcję ochronną wobec dzieci.
W tym artykule przyjrzymy się, z jakich elementów składa się władza rodzicielska i opiszemy je pokrótce.
Z tego artykułu dowiesz się:

1. Elementy władzy rodzicielskiej
Władza rodzicielska, zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jest mechanizmem prawnym, mający na celu ochronę i promowanie dobra dziecka oraz zapewnienie mu prawidłowego rozwoju
Władza rodzicielska obejmuje, zgodnie z art. 95 k. r. i o.:

sprawowanie należytej pieczy nad dzieckiem,

jego reprezentacja,

zarząd jego majątkiem.

2. Na czym polega piecza nad dziećmi?
Piecza nad dziećmi polega w szczególności na pielęgnowaniu i dostarczaniu małoletnim środków niezbędnych do ich egzystencji, zapewnieniu im ochrony przed zagrożeniami, przejawianiu troski o ich zdrowie, rozwój psychofizyczny, a także wychowywaniu dzieci do momentu uzyskania przez nie pełnoletności.

3. Co oznacza reprezentacja dziecka?
Rodzice będąc przedstawicielami ustawowymi dziecka, podejmują w imieniu swoich małoletnich dzieci różne czynności prawne. Chodzi tu o czynności takie, jak np. zawieranie umów, czynności przed różnymi organami państwowymi i sądami. Co istotne, każde z rodziców może działać w takim charakterze samodzielnie.

Dodatkowo, żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka między samymi dziećmi (pomiędzy rodzeństwem) oraz pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem lub jego małżonkiem (z wyłączeniem bezpłatnego przysporzenia na rzecz dziecka lub należnych dziecku alimentów od drugiego rodzica).
4. Jak wygląda zarząd rodziców nad majątkiem małoletniego dziecka?

Zgodnie z prawem, rodzice mogą bez ograniczenia dysponować majątkiem dziecka w ramach tzw. czynności zwykłego zarządu..
Zwykły zarząd obejmuje wszelkie czynności polegające na załatwianiu bieżących spraw związanych z majątkiem dziecka, które służą utrzymaniu tego majątku w stanie niepogorszonym. Może to być zatem np. wypłata mniejszych sum pieniężnych z konta bankowego dziecka.

Jeśli rodzice podejmują się czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka lub w przypadku, gdy wyrażą oni zgodę na dokonywanie takich czynności przez samo dziecko, rodzice muszą najpierw uzyskać zezwolenie Sądu opiekuńczego.
W następnym artykule opiszemy sytuacje, w których powstaje, a ustaje władza rodzicielska.

Skontaktuj się z nami