24 mar Kiedy powstaje i ustaje władza rodzicielska?

Władza rodzicielska powstaje z chwilą urodzenia się dziecka, a kończy się wraz z uzyskaniem przez nie pełnoletności (18 r.ż.). W przypadku późniejszego ustalenia ojcostwa władza przysługuje ojcu od chwili uznania dziecka lub uprawomocnienia się wyroku ustalającego ojcostwo.
Z tego artykułu dowiesz się:

1. Kto nie może posiadać władzy rodzicielskiej?
Zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, władzy rodzicielskiej nie mogą posiadać rodzice nieposiadający pełnej zdolności do czynności prawnej, a więc małoletni lub ubezwłasnowolnieni.
Władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu rodzicowi, jeżeli drugi rodzic:

nie żyje,

nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,

został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.
W przypadku, kiedy żadnemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska lub rodzice nie są znani, sądownie zostaje ustanowiona opieka dla dziecka.

2. Jakie mogą być powody ustania władzy rodzicielskiej?
Wśród najczęstszych przyczyn ustania władzy rodzicielskiej można wymienić:

osiągnięcie przez dziecko pełnoletności,

śmierć rodziców lub dziecka,

pozbawienie władzy rodzicielskiej,

przysposobienie dziecka (władzę tracą rodzice biologiczni, a uzyskują ją rodzice przysposabiający (adopcja),

orzeczenie sądu zmieniające ustalenie pochodzenie dziecka (zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa, unieważnienie uznania dziecka, uchylenie wyroku ustalającego ojcostwo),

ubezwłasnowolnienie rodziców (całkowite lub częściowe).

3. Władza rodzicielska a rozwód
Sąd, wydając wyrok rozwodowy, powinien uwzględnić kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi byłych małżonków.

Jeżeli małżonkowie doszli zgodnie to porozumienia i ustalili zasady sprawowania opieki rodzicielskiej po rozwodzie, to przed rozwodem powinni złożyć przed sądem odpowiedni dokument w tej kwestii.
Po zapoznaniu się z nim i po zweryfikowaniu, czy wspólne ustalania nie naruszają dobra dziecka, sąd powinien te ustalenia uwzględnić.
W sytuacji, w której pomiędzy małżonkami nie ma zgody w sprawie ustalenia warunków pełnienia przez nich władzy rodzicielskiej po rozwodzie, sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, będzie rozstrzygał o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Może się też zdarzyć tak, że sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, ograniczając przy tym władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli dobro dziecka będzie przemawiało za takim rozwiązaniem.

Skontaktuj się z nami