30 mar Jak wygląda postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich?

Ponieważ władza rodzicielska zgodnie z zapisami prawa ma służyć ochronie dobra dziecka, również postępowanie sądowe służące odebraniu tych praw rodzicowi będzie przebiegać tak, aby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć interesy małoletniego dziecka.
W dzisiejszym wpisie przedstawimy dwie sytuacje. Pierwszą, kiedy postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich jest niezwiązane z postępowaniem rozwodowym, drugą kiedy to wraz z postępowaniem rozwodowym będzie przebiegała sprawa o odebranie władzy rodzicielskiej.
Z tego artykułu dowiesz się:

Wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich poza postępowaniem rozwodowym
Wniosek o pozbawienie władzy może złożyć każda osoba, która posiada wiedzę o zaistniałych podstawach ku temu. Sądem właściwym do orzekania o pozbawieniu władzy jest co do zasady Sąd Rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Stronami będą osoba wnioskująca oraz rodzice lub rodzic dziecka. Sąd przeprowadzi postępowanie dowodowe. Osoba wnioskująca powinna treść wniosku poprzeć odpowiednimi dowodami (świadkowie, dokumenty itp.).

Sąd może dopuścić dowód z opinii biegłych psychologów lub psychiatrów. Może też dojść do przesłuchania małoletniego dziecka, ale takie przesłuchanie będzie się odbywać poza salą sądową, w bardziej przyjaznej dla niego atmosferze.

W trakcie postępowania o pozbawienie władzy sąd będzie badał, czy istnieją podstawy do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Będzie szukał odpowiedzi na następujące pytania:

czy rodzic/rodzice interesują się dzieckiem,

czy rodzic/rodzice spędzają czas z dzieckiem lub kontaktują się z nim, jeśli mieszkają odrębnie (telefonicznie / przez inne komunikatory),

czy rodzic/rodzice łożą na utrzymanie dziecka,

czy rodzic/rodzice są zaangażowani w sprawy dziecka,

czy rodzic/rodzice wyrażają zgodę np. na zapisanie dziecka do przedszkola, wyrobienie dokumentów dziecku,

czy rodzic/rodzice stosują przemoc wobec dziecka,

czy w rodzinie ma miejsce przemoc,

czy w domu zdarzają się awantury,

czy ktoś nadużywa alkoholu lub innych substancji, jest uzależniony,

czy dziecko jest zadbane.

Rozwód a władza rodzicielska
Z zasady, jeśli rodzicie są zgodni, co do kwestii opieki nad dzieckiem, to sąd pozostawi władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wynika wprost, że Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
Jeżeli jednak nie ma porozumienia między małżonkami, sąd może powierzyć władzę rodzicielską jednemu rodzicowi, ograniczając ją drugiemu. Może się tak stać, w sytuacji, kiedy dobro dziecka będzie tego wymagało.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej polega na tym, że rodzic, który nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, a któremu władzę tę jedynie ograniczono, może ją realizować, ale jedynie w zakresie wskazanym przez Sąd.
W postępowaniu rozwodowym może dojść również do odebrania praw rodzicielskich. Stanie się tak, gdy małżonek nadużywał swojej władzy, nie wykonywał swoich obowiązków wobec dzieci i zaniedbywał kontakty z nimi.
O tym, kiedy sąd może pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej można przeczytać w artykule „Kiedy sąd może odebrać władzę rodzicielską?”

Skontaktuj się z nami