06 kwi Na czym polega prawo i obowiązek kontaktu z dziećmi?

Zgodnie z zapisami prawa rodzice, a także ich dzieci mają prawo i zarazem obowiązek do utrzymywania wzajemnych kontaktów. Wynika to bezpośrednio z art. 113 § 1 k.r. i o. Przy czym należy mieć świadomość, że prawo do wzajemnych kontaktów nie jest uzależnione od posiadania władzy rodzicielskiej przez rodziców.
W związku z powyższym, pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie pozbawienia prawa do kontaktów z dzieckiem.
Z tego artykułu dowiesz się:

1. Czym są kontakty z dzieckiem?
Przez kontakty z dzieckiem należy rozumieć m.in.:

przebywanie z dzieckiem – odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,

bezpośrednie porozumiewanie się,

utrzymywanie korespondencji,

korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Co ważne, jeśli dziecko przebywa na stałe u jednego rodzica, sposób utrzymywania kontaktów z drugim rodzicem powinien zostać ustalony przez obojga rodziców. Jeśli nie ma w tej materii zgody, to ustaleniem zasad kontaktowania się z dzieckiem zajmie się sąd opiekuńczy.

2. Prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dziećmi
Prawo do kontaktów nie jest w żaden sposób ograniczone czasowo i posiada charakter ciągły.

Zgodnie z zapisami art. 113 § 1 k.r. i o., zarówno rodzice, jak i dzieci mają prawo i jednocześnie obowiązek do wzajemnych kontaktów.
Dlatego też, kontakty przysługują rodzicom:

po rozwodzie,

po unieważnieniu małżeństwa,

po orzeczeniu separacji,

których dzieci nie pochodzą ze związku małżeńskiego.

Ponieważ prawo i obowiązek kontaktów z dzieckiem są rozdzielone od władzy rodzicielskiej (nie są jej składnikiem), rodzic, który utracił władzę rodzicielską ma prawo i obowiązek dalej utrzymywać kontakty ze swoim dzieckiem.
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli dziecko zostało umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej czy rodzinie zastępczej.
3. Czy można zakazać kontaktów z dzieckiem?
W wyjątkowych sytuacjach może dojść do sądownego ograniczenia bądź nawet całkowitego zakazu kontaktów z dzieckiem. Powodem tego typu decyzji mogą być następujące sytuacje:

kontakt osobisty z rodzicami zagraża życiu dziecka,

kontakt osobisty z rodzicami zagraża zdrowiu dziecka,

kontakt osobisty z rodzicem może zdemoralizować dziecko.
O władzy rodzicielskiej można przeczytać w naszych następujących artykułach: „Kiedy sąd może odebrać władzę rodzicielską?”, „Jak wygląda postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich?”, „Kiedy powstaje i ustaje władza rodzicielska?”
Dodatkowo o tym, w jaki sposób można sprawić, aby rodzic uchylający się od kontaktów z dziećmi, zaczął wypełniać swój obowiązek piszemy we wpisie „Rodzic nie kontaktuje się z dziećmi„.

Skontaktuj się z nami