19 cze Czy można zmienić wysokość zasądzonych alimentów na dziecko?

Zgodnie z prawem, przy każdej zmianie dotyczącej usprawiedliwionych potrzeb dziecka, jak również zmianie sytuacji materialnej rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów możliwe jest wystąpienie z ponownym pozwem alimentacyjnym.
Będzie on w takim przypadku dotyczył zmiany dotychczasowej wysokości alimentów.
W związku z tym, można wnieść pozew zarówno o podwyższenie alimentów, jak i ich stosowne obniżenie.
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak złożyć wniosek o podwyższenie alimentów?
Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub rodzica zobowiązanego. Należy w nim wykazać, że potrzeby dziecka wzrosły (np. z powodu choroby, edukacji, wieku), lub że możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów uległy poprawie.

Należy zdawać obie sprawę z faktu, że oprócz powyższych argumentów, sąd będzie brał również pod uwagę wysokość wcześniej zasądzonych alimentów.
Dlatego w postępowaniu sąd będzie badał, o ile wzrosły potrzeby osoby uprawnionej, jak ten wzrost potrzeb ma się do poprzednio ustalonych alimentów oraz czy zmianie uległy możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentów.

Kiedy można zażądać obniżenia alimentów?
Do najczęściej wskazywanych argumentów podczas postępowań o obniżenie alimentów, należy wymienić:

nagłe pogorszenie się sytuacji majątkowej rodzica zobowiązanego (np. utrata pracy czy majątku),

pogorszenie się stanu zdrowia (nagła choroba, czy pogorszenie się stanu zdrowia powodujące zmniejszenie możliwości zarobkowych),

zmniejszenie się usprawiedliwionych potrzeb dziecka (zakończenie edukacji, podjęcie pracy, zakończenie terapii czy np. rezygnacja z hobby),

założenie nowej rodziny i pojawienie się nowych osób na utrzymaniu.

Z drugiej strony argumentami mogą być również:

poprawa sytuacji majątkowej rodzica zamieszkującego na stałe z dzieckiem,

zakończenie edukacji przez dziecko i niepodjęcie przez nie pracy zarobkowej,

zwiększenie częstotliwości kontaktów rodzica zobowiązanego do opłacania alimentów z dzieckiem.

Należy zaznaczyć, że sądowe obniżenie lub podwyższenie alimentów możliwe jest tylko wtedy, gdy dotychczasowa kwota alimentów została ustalona przez sąd.
Jeżeli to rodzice ustalili pomiędzy sobą z pominięciem drogi sądowej wysokość takiego świadczenia, to sąd nie może w takiej sprawie podejmować decyzji.
O tym, co wpływa na wysokość zasadzonych alimentów piszemy w artykułach: „Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?” oraz „Jak ustalić sytuację majątkową rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów?”

Skontaktuj się z nami