wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Alimenty na małżonka – w jakich sytuacjach można o nie wystąpić? Cz. 1.


wprawni alimenty na małżonka

Ustawodawca przewidział możliwość uzyskania świadczenia alimentacyjnego od współmałżonka nie tylko po rozwodzie, ale również w trakcie trwania małżeństwa.   

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tej pierwszej sytuacji.

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni rozwód


Alimenty dla żony lub męża w przypadku rozwodu


W sytuacji orzeczenia sądu o rozwiązaniu małżeństwa przestaje obowiązywać małżonków zapis art. 27 k.r. i o., mówiący o tym, że małżonkowie są zobowiązani do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny według własnych sił, możliwości zarobkowych i majątkowych. Nie oznacza to jednak, że po rozwodzie nie może zostać nałożony na nich obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka.

wprawni logo

W przypadku alimentów dla byłego małżonka należy je rozpatrywać przez pryzmat rodzaju rozwodu.

Fakt, czy rozwód był udzielony bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie wpływa znacząco na zasady zasądzania alimentów.

wprawni alimenty dla małżonka



Alimenty na byłego małżonka – rozwód bez orzekania o winie oraz z uznaniem łącznej winy małżonków



W sytuacji, w której sąd odstąpi od orzekania o winie lub uzna winę obopólną małżonków, oboje byli małżonkowie mają prawo domagać się zasądzenia na ich rzecz alimentów.

Co istotne – jest to możliwe wyłącznie w przypadku, w którym jedno z nich znalazło się w stanie niedostatku. Należy przez to  rozumieć, że jedno z nich straciło możliwości zarobkowe (np. wypadek czy choroba). 

wprawni logo

Kwestię tę reguluje art. 60 §  1 k. r. i o.

wprawni obowiązek alimentacyjny


Alimenty na byłego małżonka – rozwód z orzeczeniem o winie wyłącznie jednego małżonka


Zgodnie z zapisami art. 60 §  2 k. r. i o., w przypadku rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie po stronie tylko jednego z małżonków, istnieje możliwość wystąpienia z pozwem alimentacyjnym przez małżonka niewinnego rozpadu małżeństwa w sytuacji pogorszenia się jego sytuacji materialnej. W  przeciwieństwie do rozwodu bez orzeczenia o winie lub z uznaniem winy po stronie obojga małżonków, nie musi wystąpić stan niedostatku.

wprawni rozwód

wprawni logo

Dodatkowo, podczas postępowania sądowego dojdzie do porównania sytuacji majątkowej sprzed rozwodu i po nim małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. 

Więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie można przeczytać w naszym artykule „Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?”

wprawni infografika


Zaplanuj wizytę