18 lip Czy można cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania o winie?

Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 57 § 2 k. r. i o.) małżonkowie decydując się na rozwód mogą wystąpić z żądaniem zaniechania przez sąd dochodzenia winy rozpadu związku małżeńskiego. Z godnie z literą prawa muszą to uczynić wspólnie i zgodnie.
Żądanie to najczęściej przyczynia się do przyspieszenia samego procesu rozwodowego, uniknięcia wielu frustrujących chwil dla samych małżonków, jak i powoływania świadków, mających przedstawiać dowody o winie małżonków.
Jednak zdarza się, że w trakcie postępowania rozwodowego bez orzeczenia o winie jedno z małżonków zmienia zdanie i chce odstąpić od wcześniejszych wspólnych ustaleń i zamierza cofnąć swoja zgodę na rozwód bez orzekania winy.
Z tego artykułu dowiesz się:

W jakich przypadkach można zażądać zmiany sposobu orzekania o winie?
Należy zdawać sobie sprawę, że zawnioskować o zmianę sposobu orzekania o winie podczas procesu rozwodowego można na podstawie ważnych okoliczności. Może to być na przykład sytuacja, w której jeden z małżonków dowiedział się dopiero w trakcie trwania procesu rozwodowego, że przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego przedstawione przez drugiego współmałżonka były nieprawdziwe (np. w rzeczywistości chodziło o zdradę i chęć tworzenia nowego związku, a nie np. wskazywana we wniosku rozwodowym niezgodność charakterów).

Powyższy przykład pokazuje, że samo uzyskanie nowych, nieznanych przed złożeniem wniosku o rozwód bez orzekania o winie informacji, które zmieniają postrzeganie sprawy jest już przesłanką do wnioskowania o zmianę sposobu orzekania o winie.

Kiedy można wnioskować o zmianę sposobu orzekania o winie?
Zmiana zdania odnośnie sposobu orzekania o winie może nastąpić w każdym momencie trwania procesu rozwodowego. Można wnioskować o zmianę od momentu złożenia wniosku o rozwód bez orzekania o winie aż do momentu wydania wyroku rozwodowego.
Co ważne, również po uzyskaniu wyroku bez orzeczenia o winie można wystąpić z apelacją do sądu drugiej instancji. Należy to zrobić przed uprawomocnieniem się decyzji sądu pierwszej instancji.

Orzecznictwo wskazuje, że małżonek, który przed sądem pierwszej instancji domagał się rozwodu bez orzekania o winie, ma prawo do wystąpienia z apelacją co do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie.

Co warto wiedzieć o apelacji co do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie?
Procedura ta nakłada na osobę, która złożyła apelację obowiązek przedstawienia już w samej apelacji nowych faktów i dowodów winy współmałżonka oraz wykazanie w niej, że ich przedstawienie przed sądem pierwszej instancji było niemożliwe.
Przykładowo, można tu mówić o poniższych sytuacjach:

dowody winy współmałżonka w trakcie procesu prowadzonego przez sąd pierwszej instancji jeszcze nie wystąpiły lub powód o nich nie wiedział,

wystąpiły istotne przyczyny, które usprawiedliwiają niemożność ich przedstawienia,

potrzeba powołania się na dowody winy wynikła później – po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji.
O tym, dlaczego w aktualnym stanie prawnym orzeczenie o winie może być istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego wnioskującego małżonka piszemy w naszym wpisie „Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?”.

Skontaktuj się z nami