11 lip Alimenty na małżonka – w jakich sytuacjach można o nie wystąpić? Cz. 2.

Jak wspominaliśmy w pierwszej części naszego wpisu dotyczącego alimentów na małżonka, alimenty dla małżonków mogą zostać zasadzone zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie. W pierwszej części szerzej opisaliśmy możliwości uzyskania alimentów przez byłego małżonka po rozwodzie („Alimenty na małżonka – w jakich sytuacjach można o nie wystąpić? Cz. 1.”).
W dzisiejszym wpisie przybliżymy możliwości uzyskania alimentów w przypadku małżonków będących w trwającym związku małżeńskim.
Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy mogą zostać przyznane alimenty na małżonka w trakcie trwania małżeństwa?
W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, istnieje możliwość uzyskania alimentów od współmałżonka również w trakcie trwania małżeństwa, a nie tylko po rozwodzie.

Zgodnie z zapisami art. 27 k. r. i o., każdy małżonek powinien przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny według własnych sił, możliwości zarobkowych i majątkowych.
Należy przez to rozumieć zarówno świadczenia pieniężne, jak i osobiste starania i wkład w zaspokajanie potrzeb rodziny.

Jakie mogą być powody żądania alimentów przez małżonka w trakcie trwania małżeństwa?
Aby wystąpić do sądu o alimenty w trakcie trwania małżeństwa, należy zdawać sobie sprawę, że powody przedstawione przed sądem powinny być rzeczywiste i dobrze udokumentowane. Mogą być one związane różnymi sytuacjami życiowymi i zawsze będą przez sąd rozpatrywane indywidualnie. Sąd podczas postępowania będzie uwzględniał konkretne okoliczności i potrzeby danej rodziny.
W praktyce mogą to być sytuacje związane z chorobą jednego z małżonków, ukrywaniem majątku, niedostatecznego wsparcia finansowego, trudności w uzyskaniu dochodów niezbędnych do własnego utrzymania.

Warto pamiętać, że wyznacznikiem do ustalenia wysokości alimentów będą w takim przypadku nie faktycznie uzyskiwane dochody małżonka, który został pozwany o alimenty, lecz jego możliwości zarobkowe i majątkowe.

Alimenty dla małżonka w trakcie trwania małżeństwa – co jeszcze warto wiedzieć?
Obowiązek alimentacyjny wobec małżonka wygaśnie w przypadku:

ustania małżeństwa,

rozwodu,

separacji.
Należy pamiętać również o tym, że tylko separacja formalna, a nie separacja faktyczna będzie skutkować wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka (o separacji można przeczytać w artykule „Czym jest separacja?”). Sama zaś separacja formalna (uregulowana prawnie) może skutkować orzeczeniem alimentów między rozłączonymi małżonkami.

Skontaktuj się z nami