wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Czy darowizna może wejść w skład majątku wspólnego?


wprawni darowizna

Pierwszy z nich jest wskazany w samym zapisie art. 33 pkt 2 k.r. i o. i który kryje się pod słowami: „chyba że darczyńca inaczej postanowił”.

Drugi odnosi się do darowanych przedmiotów zwykłego urządzenia domowego służących do użytku obojga małżonków. Są one objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez darowiznę czy dziedziczenie. Choć i tu możemy mówić o wyjątku –  chyba że darczyńca lub spadkodawca inaczej postanowił.

W tym artykule chcemy się jednak skupić na pierwszej sytuacji, kiedy to darczyńca postanowił obdarować obojga małżonków.

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni darowizna dla obojga małżonków






Praktyczne aspekty darowizny dla obojga małżonków


Może się zdarzyć sytuacja, że darczyńca (np. rodzic jednego z małżonków) postanowi obdarować nie tylko swoje dziecko, ale także od razu jego małżonka. Należy w takim przypadku w umowie darowizny umieścić zastrzeżenie, że przedmiot darowizny wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.

Co ważne, nie jest wtedy konieczne, aby małżonek był stroną takiej umowy darowizny, przedmiot darowizny wejdzie bowiem do majątku wspólnego także wtedy, gdy umowa darowizny będzie zawarta tylko pomiędzy rodzicem a jego dzieckiem i znajdzie się w niej zastrzeżenie, że przedmiot darowizny zostaje objęty wspólnością małżeńską.

wprawni logo

Obecność małżonka ani przyjęcie przez niego przedmiotu darowizny nie są wymagane dla skuteczności takiego zapisu.

wprawni cofnięcie darowizny



Cofnięcie darowizny




Czasem może zdarzyć się taka sytuacja, że darczyńca chciałby cofnąć swoją darowiznę z powodu nagannego zachowania jednego z obdarowanych małżonków. Kodeks Cywilny dopuszcza taką możliwość w razie „rażącej niewdzięczności obdarowanego” (art. 898 § 1 KC).

Choć ustawowa wspólność majątkowa z zasady jest współwłasnością łączną (własności nie da się podzielić na ułamkowe udziały), to zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (Uchwała Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28.09.1979r., III CZP 15/79) odwołanie darowizny może być skuteczne także względem tylko jednego małżonka.

wprawni odwołanie darowizny


Z chwilą dokonania cofnięcia darowizny przedmiot darowizny staje się tzw. współwłasnością w częściach ułamkowych – co umożliwia już wydzielenie w niej udziałów i egzekucję.

Udział małżonka wskazanego przez darczyńcę jako rażąco niewdzięcznego powróci więc do darczyńcy (w naturze, a nie w pieniądzu). Pozostała część darowizny pozostanie własnością drugiego małżonka. 

wprawni infografika


Zaplanuj wizytę