19 sty Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?
Niepodważalnie najważniejszym dokumentem potrzebnym to utworzenia fundacji rodzinnej jest jej statut w formie aktu notarialnego, złożony przez fundatora (więcej na temat statutu w artykule „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”
Jednak oprócz statutu, w celu rejestracji fundacji rodzinnej konieczne są też inne dokumenty. Właśnie tym dokumentom poświęcony jest dzisiejszy wpis.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pozostałe dokumenty potrzebne do utworzenia fundacji rodzinnej
Tak jak wspominaliśmy powyżej, oprócz statutu, w celu rejestracji fundacji rodzinnej konieczne jest:
zawarcie umowy wniesienia mienia pomiędzy fundatorem a fundacją rodzinną w organizacji,
złożenie oświadczenia przez fundatora o wniesieniu mienia do fundacji rodzinnej,
złożenie oświadczenia członków zarządu fundacji zawierającego zgodę na powołanie,
sporządzenie dokumentu wskazującego imiona, nazwiska i adresy członków zarządu.
Powyższe dokumenty stanowią załączniki do wniosku o rejestrację fundacji rodzinnej w rejestrze fundacji rodzinnych.
Spis mienia – co warto o nim wiedzieć?
Wnosząc majątek służący pokryciu funduszu założycielskiego, fundator powinien również sporządzić spis mienia (majątku). Należy to uczynić w formie pisemnej.
Co istotne, w trakcie trwania fundacji rodzinnej spis majątku należy aktualizować. To zadanie powierzone jest zarządowi, a aktualizację zarząd powinien wykonywać na koniec roku obrotowego.
W spisie majątku należy wskazać rzeczy lub prawa majątkowe wniesione przez fundatora albo osoby inne niż fundator. Każda rzecz i prawo powinny wskazywać osobę wnoszącą mienie oraz posiadać określoną wartość i rodzaj każdego z wniesionych składników mienia według stanu i cen z chwili wniesienia.
W spisie mienia powinna być zamieszczona informacja o aktualnych proporcjach przypadających na każdego z fundatorów oraz fundację rodzinną. Jest to niezwykle istotne, ze względu na ustawowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych.
O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
O celach fundacji rodzinnej szerzej można przeczytać we wpisie „Czym jest fundacja rodzinna?”
Skontaktuj się z nami