12 lut Czy fundację rodzinną można rozwiązać?

Ideą fundacji rodzinnej jest działanie w wielopokoleniowej perspektywie, a jej działania powinny być nakierunkowane na realizację wizji i celów założonych przez jej fundatora, także po jego śmierci.
Ustawa przewiduje jednak okoliczności, w których może dojść do rozwiązania fundacji rodzinnej.
Z tego artykułu dowiesz się:

Kto i w jakich okolicznościach może podjąć decyzję o rozwiązaniu fundacji rodzinnej?
- Decyzję o rozwiązaniu fundacji rodzinnej może podjąć:

zarząd fundacji rodzinnej na podstawie uchwały,

zgromadzenie beneficjentów na podstawie jednomyślnej uchwały,

w pewnych przypadkach sąd rejestrowy.
Zarząd fundacji rodzinnej może podjąć uchwałę o rozwiązaniu fundacji rodzinnej w następujących przypadkach:

kiedy upłynął okres, na jaki fundacja rodzinna została powołana,

kiedy zrealizowany został cel fundacji rodzinnej,

gdy brak jest możliwości dalszej realizacji celu fundacji rodzinnej lub jego realizacja wiąże się z nadmiernymi trudnościami, a usunięcie przeszkód nie może nastąpić bez konieczności poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
2. Z kolei zgromadzenie beneficjentów może podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu fundacji rodzinnej w przypadkach, gdy z “innych ważnych powodów kontynuowanie działalności fundacji rodzinnej jest niecelowe”.

Możliwe jest przy tym wskazanie w statucie sytuacji, które zobowiążą zgromadzenie beneficjentów do podjęcia uchwały o rozwiązaniu fundacji.
3. Rozwiązanie fundacji rodzinnej przez sąd powinno być traktowane jako ostateczność i stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd rejestrowy może rozwiązać fundację rodzinną dokładnie z takich samych powodów, jak zarząd fundacji w drodze ustawy oraz zgromadzenie beneficjentów w drodze jednomyślnej uchwały.

Rozwiązanie fundacji rodzinnej a małoletni beneficjent
W przypadku, kiedy do rozwiązania fundacji jest potrzebna zgoda na jej rozwiązanie od małoletniego beneficjenta, wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego.

Wynika to z faktu, że taka decyzja będzie miała duży wpływ na źródła utrzymania małoletniej osoby, będącej beneficjentem rozwiązywanej fundacji.
Będzie się tak działo zwłaszcza w sytuacji, kiedy małoletni beneficjent nie zostałby wskazany jako osoba uprawniona do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem fundacji rodzinnej można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.
Skontaktuj się z nami