29 sie Czy małżonkowie mogą wzajemnie się okraść? cz. 2
Jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu „Czy małżonkowie mogą wzajemnie się okraść?” aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę klika ważnych kwestii. Po pierwsze, czy małżonkowie podpisali intercyzę, czy też między nimi istnieje ustrój majątkowy małżeński.
W pierwszej części artykułu skupiliśmy się właśnie na tej drugiej sytuacji. Teraz skupimy się na kwestii ewentualnej kradzieży przy rozdzielności majątkowej współmałżonków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozdzielność majątkowa a zabór majątku
W sytuacji umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonkowie nie mają wspólnego majątku, a nabyte przez nich składniki majątkowe wchodzą w skład ich majątków osobistych. W takiej sytuacji zabór jakiegokolwiek składnika majątku stanowiącego własność drugiego współmałżonka może zostać potraktowane jako kradzież w rozumieniu art. 278 k.k. (więcej o kradzieży piszemy we wpisie „Czym jest kradzież?„).
Zabór pieniędzy, a wspólny rachunek w banku
Problematyczna może się jednak okazać interpretacja sytuacji, kiedy to małżonkowie pomimo umownej rozdzielności majątkowej posiadają wspólne konto w banku. Zgodnie bowiem z prawem bankowym, uprawnionymi do dysponowania środkami zgromadzonymi na wspólnym rachunku bankowym są wszyscy współwłaściciele (chyba, że zostały poczynione odmienne postanowienia).
Jeżeli więc jeden współmałżonek został uprawniony do dysponowania zgromadzonymi na wspólnym rachunku pieniędzmi przez drugiego współmałżonka, to o kradzieży w takim przypadku nie może być mowy. Wynika to z faktu, że współmałżonkowie w takiej sytuacji mają legalny dostęp do zgromadzanych na koncie środków.
Prawo jednak przewiduje w takiej sytuacji inną kwalifikację dla takiego czynu – będzie to prawdopodobnie przywłaszczenie uregulowane w art. 284 k.k. (o przestępstwie przywłaszczenia pisaliśmy w artykule „Czym jest przywłaszczenie?”).
Jak ściga się przestępstwo, jakim jest przywłaszczenie i kradzież?
Tak, jak pisaliśmy w części pierwszej wpisu na interesujący nas temat, przestępstwa kradzieży i przywłaszczenia ścigane są zasadniczo z oskarżenia publicznego. Ponieważ małżonkowie w świetle prawa są traktowani jako osoby najbliższe, ściganie takie może odbyć się tylko na wniosek poszkodowanego małżonka.
Ważną też kwestią jest wartość mienia. Jeżeli sprawa dotyczy mienia o wartości poniżej 800zł, będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, natomiast jeżeli wartość mienia jest większa lub równa 800zł, czyn współmałżonka będzie już przestępstwem.
O karach, jakie grożą za popełnienie przestępstwa kradzieży piszemy w odrębnym wpisie „Jakie kary są przewidziane za kradzież?„
Skontaktuj się z nami