20 sie Czym jest kradzież?
Zagadnienia związane z kradzieżą uregulowane są w art. 278 kodeksu karnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Definicja kradzieży
Zgodnie z zapisami art. 278 k.k. kradzież jest zaborem cudzej rzeczy ruchomej. Jej celem jest przywłaszczenie tego przedmiotu. Oznacza to, że ten rodzaj czynu zabronionego możne popełnić sprawca w odniesieniu do przedmiotu ruchomego, którego nie jest on właścicielem. Dodatkowo przedmiot kradzieży powinien posiadać wartość materialną i być przedmiotem legalnego obrotu.
W związku z tym, w momencie kradzieży właściciel skradzionego przedmiotu traci władanie nad nim, a sprawca postępuje z nim, jakby był jego właścicielem. Sprawca może włączyć przedmiot kradzieży do swojego majątku, sprzedać go czy darować innej osobie.
Z kradzieżą mamy również do czynienia w sytuacji, kiedy jej sprawca dokonuje jej z zamiarem porzucenia skradzionego przedmiotu.
Co może być przedmiotem kradzieży?
Dla przykładu przedmiotem kradzieży może być samochód, sprzęt RTV, karta bankomatowa (art. 278 k.k. § 1a), dowód osobisty, energia (art. 278 k.k. § 5), oprogramowanie komputerowe (art. 278 k.k. § 2) czy zwierzę domowe.
Należy pamiętać, że wymóg przynależenia rzeczy do legalnego obrotu sprawia, że kradzież np. nieważnego dowodu osobistego czy karty bankomatowej, której termin ważności upłynął, nie będzie kradzieżą w świetle prawa.
Ponieważ definicja kradzieży wskazuje, że jej przedmiotem mogą być tylko rzeczy ruchome, nie da się ukraść nieruchomości. W tym przypadku kradzież może polegać na zaborze części składowych nieruchomości.
Jakie są rodzaje kradzieży?
Kodeks karny dzieli kradzież na trzy typy:
kwalifikowany
podstawowy
uprzywilejowany
Pierwszy z nich (kradzież kwalifikowana) posiada dodatkowe przesłanki, które wskazują na użycie surowszej kary wobec sprawcy. Wynika to np. z faktu stosowania przez przestępcę gróźb użycia siły, użycia przemocy wobec właściciela skradzionej rzeczy. Do kradzieży kwalifikowanej zalicza się m.in. poniższe odmiany kradzieży:
– kradzież szczególnie zuchwała (szerzej o kradzieży szczególnie zuchwałej pisze apl. adw. Klaudia Buratowska-Huk w swoim artykule „Kradzież szczególnie zuchwała” na naszym blogu wprawnioprawie.pl)
– kradzież z włamaniem
– rozbój
– kradzież rozbójnicza
Drugi typ kradzieży (typ podstawowy) odpowiada definicji kradzieży art. 278. k.k.
Trzeci typ kradzieży (kradzież uprzywilejowana) będzie się charakteryzowała mniejszą szkodliwością społeczną, a tym samym będzie podlegała mniej surowej karze niż kradzież kwalifikowana czy podstawowa.
O karach, jakie grożą za popełnienie kradzieży piszemy w odrębnym wpisie „Jakie kary są przewidziane za kradzież?„
Skontaktuj się z nami