27 wrz Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 1.
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego na mocy prawa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Jest ona ustawowym ustrojem majątkowym małżonków.
Tak, jak pisaliśmy w artykule na temat majątku wspólnego małżonków „Czym jest majątek wspólny małżonków?, małżonkowie oczywiście mogą zadecydować inaczej i poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego zadecydować np. o rozdzielności majątkowej.
Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie składniki majątku małżonków decydujących się na ustawową wspólność majątkową będą nią objęte.
Zagadnienie to reguluje art. 33 k.r. i o.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (art. 33 pkt 1 k.r. i o.).
Co ten zapis oznacza w praktyce? To może być np. sytuacja, w której małżonkowie przez zwarciem małżeństwa posiadali własne auta i z chwilą zawarcia małżeństwa będą te pojazdy składnikami majątku osobistego każdego z małżonków, które je kupiło przed ślubem.
Ważne, aby pamiętać, że jeśli zajdzie potrzeba podziału majątku (np. w sytuacji rozwodu), każdy składnik majątku małżonków jest z automatu traktowany jako należący do majątku wspólnego (zasada domniemania). Dlatego małżonek, który twierdzi, że jakiś składnik majątku należy do jego majątku osobistego, będzie musiał to twierdzenie udowodnić.
Nie będzie to skomplikowane w przypadku przedmiotów czy nieruchomości, gdzie zazwyczaj posiada się umowy sprzedaży, faktury czy paragony. Trudniej natomiast w praktyce jest udowodnić przynależność środków pieniężnych do majątku osobistego jednego ze współmałżonków.
O ile łatwo udowodnić prawo do środków zgromadzonych na rachunku bankowym otwartym przez jednego z małżonków przed wejściem w związek małżeński i utrzymywanych na tym rachunku np. do rozwodu, o tyle o wiele trudniej jest to zrobić, jeśli rachunek został zamknięty, a środki zostały przeniesione na wspólne konto.
Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 pkt 2 k.r. i o.).
Z zasady wszelkie przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę należą do majątku osobistego, jeżeli spadkodawca albo darczyńca w testamencie albo w umowie nie zamieścił odmiennych postanowień.
Oznacza to, że w sytuacji, kiedy jednemu z małżonków zapisano w testamencie np. mieszkanie i nie zaznaczono, że ma to mieszkanie wchodzić w skład majątku wspólnego małżonków, to mieszkanie wejdzie do majątku osobistego małżonka wskazanego w testamencie.
Warto też zdawać sobie sprawę, że tzw. przedmioty zwykłego urządzenia domowego (przedmioty, takie jak np. pościel, sprzęty AGD, naczynia) będą z automatu wchodziły do majątku wspólnego małżonków, chyba, że spadkodawca czy darczyńca postanowili inaczej.
Skontaktuj się z nami