14 paź Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 4.
W poprzednich częściach artykułu odnoszącego się do zagadnienia majątku osobistego małżonków opisaliśmy wyjątki od wspólności majątkowej jakimi są: majątek nabyty przez małżonków przed zawarciem ślubu, majątek nabyty poprzez dziedziczenie, spadek lub darowiznę (Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 1.), a także prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 2.) oraz przedmioty służące zaspokajaniu osobistych potrzeb jednego z małżonków (Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 3).
W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czym są prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie. To kolejny wyjątek od wspólności majątkowej przewidziany przez prawo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie art. 33 pkt 5 k. r. i o.
Co ten zapis oznacza w praktyce? Na pewno prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie są kolejnym wyjątkiem od wspólności majątkowej przewidzianym przez prawo.
W polskim prawie są przewidziane takie sytuacje, w których określone prawo może przysługiwać tylko jednej osobie. Jest to sytuacja, która z zasady zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem stoi w sprzeczności z koncepcją ustroju majątkowej wspólności małżeńskiej.
Dlatego też z automatu takie prawa będą traktowane jako składnik majątku osobistego, a nie wspólnego małżonków.
Kodeks cywilny oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewidują szereg takich sytuacji.
Jakie w praktyce mogą to być prawa?
Kodeks cywilny przewiduje szereg takich sytuacji. Są to m. in., prawo dożywocia, użytkowanie czy służebność osobistą. Te prawa bez wyjątku będą wchodziły w skład majątku osobistego małżonków.
Trochę inaczej sprawa się przestawia z prawem do pierwokupu lub odkupu. Te prawa mogą wchodzić zarówno w skład majątku osobistego, jak i majątku wspólnego małżonków. Będą one zaliczone do majątku osobistego tylko wtedy, gdy do majątku osobistego przynależą przedmioty, z którym dane prawo jest związane.
Z kolei Kodeks Rodzinny przewiduje uprawnienia do otrzymywania alimentów. W świetle prawa również takie uprawnienia mają niezbywalny charakter i tym samym przypisane będą do majątków osobistych małżonków.
Przykłady praw niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie:
Na gruncie prawa cywilnego:
Najem mieszkania zakładowego, które zostało przydzielone tylko jednemu z małżonków,
Na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego:
Przysługujące jeszcze w trakcie kolejnego małżeństwa alimenty od byłego męża.
Skontaktuj się z nami