23 paź Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 5.
Pisząc o majątku wspólnym małżonków we wpisie „Czym jest majątek wspólny małżonków?” wskazywaliśmy, że najprostszą metodą na uzyskanie odpowiedzi na pytanie co wchodzi w skład majątku wspólnego, jest wyeliminowanie wszystkich przedmiotów należących do majątku osobistego małżonków, które zostały wymienione w art. 33 k.r. i o.
Co ciekawe, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 31. § 2 wskazuje, że do majątku wspólnego należy w szczególności m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Dlatego najczęściej padającą odpowiedzią na pytanie, co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków według ustawowych zasad, jest wynagrodzenie za pracę, jak również dochody z innej działalności zarobkowej (czyli np. z prowadzenia własnej działalności gospodarczej).
Ustawodawca przewidział jednak pewien wyjątek dotyczący wynagrodzenia małżonków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków art. 33 pkt 7 k. r. i o.
To co powinno zwrócić uwagę podczas lektury zapisów art. 33. § 7 k.r. i o. to wskazanie, że w tym punkcie mowa jest o „pobranym” wynagrodzeniu i dochodzie. Chodzi więc zatem wyłącznie o środki pieniężne, które zostały już przekazane do rąk małżonka-pracownika czy też małżonka-właściciela firmy. Właśnie one wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków.
Dlatego wynagrodzenie lub dochód za wykonaną pracę/zlecenie, które nie zostały jeszcze wypłacone, stanowią wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków. Właśnie taka wierzytelność wchodzi w skład majątku osobistego małżonka. W związku z tym może być ona dochodzona tylko przez niego i jest przedmiotem jego zarządu.
Można więc powiedzieć, że istnieje punkt graniczny, od którego wynagrodzenie czy też dochód zaliczamy do majątku wspólnego, którym jest jego wypłata (pobranie).
Wierzytelność za pracę po ustaniu wspólności majątkowej
Co ważne, nawet jeśli wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej przysługuje za czas, kiedy małżonkowie podlegali ustawowej wspólności, ale jego wypłata nastąpiła dopiero po jej ustaniu, to w takiej sytuacji wynagrodzenie to nie będzie zasilało majątku wspólnego małżonków. Wynika to z faktu, że w czasie trwania małżeństwa nie doszło do pobrania wynagrodzenia, a więc można było mówić jedynie o wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub dochodu, a to już jest majątek osobisty.
Decydujący będzie bowiem zawsze moment zapłaty wynagrodzenia. W praktyce może mieć to ogromne znaczenie. Opóźnienie wynagrodzenia za pracę kilku miesięcy lub za bardzo wartościowy kontrakt wykonywany przez jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa, a wypłacony po ustaniu małżeństwa zasili majątek osobisty tego małżonka.
O pozostałych składnikach majątku osobistego małżonków można przeczytać w pozostałych częściach wpisu na ten temat:
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 1,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 2.,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 3.,
Czym jest majątek osobisty małżonków? Cz. 4.
Skontaktuj się z nami