29 cze Do jakiego momentu należy płacić alimenty?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na swoje dzieci. Dotyczy to dzieci, które nie są w stanie same się utrzymać (zgodnie z art. 133 § 1 k.r. i o.).
Należy zdawać sobie sprawę, że wbrew powszechnym opiniom, moment zaprzestania płacenia alimentów na dzieci nie jest zależny od wieku dzieci. I choć często można spotkać się z przekonaniem, że obowiązek alimentacyjny ustaje albo po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności (18 r.ż.) lub w wieku 25-26 lat, najważniejszą przesłanką do ustania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka jest osiągnięcie przez nie samodzielności finansowej.
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak edukacja dziecka wpływa na obowiązek alimentacyjny rodziców?
W sytuacji, kiedy dziecko, któremu przysługują zasadzone sądownie alimenty dalej kontynuuje edukację, będzie najczęściej dalej posiadać prawo do świadczenia alimentacyjnego. Obowiązek alimentacyjny może więc trwać jeszcze od 3 do nawet 6 lat po zakończeniu edukacji na poziomie średnim.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze kontynuacja edukacji przez dziecko będzie przesłanką do kontynuowania świadczenia alimentacyjnego na jego rzecz.
Przykładem może tu być sytuacja, w której pełnoletnie dziecko studiuje zaocznie. Tego typu edukacja wiąże się z rzadko występującymi zajęciami edukacyjnymi, które pozwalają na równoległą działalność zarobkową dziecka. W takiej sytuacji może dojść np. do obniżenia wysokości alimentów lub całkowitego ich uchylenia.

Jak samodzielność finansowa wpływa na obowiązek alimentacyjny?
Zgodnie z prawem, to nie poziom edukacji ani wiek dziecka wpływa na obowiązek alimentacyjny. Kluczową przesłanką jest samodzielność finansowa dziecka oraz osiągnięcie przez nie takiego pułapu dochodów, który pozwoli mu na samodzielne utrzymanie się.

Jeżeli pełnoletnie dziecko nie kontynuuje edukacji, ale nie może znaleźć pracy, lub z innych powodów nie może podjąć działalności zarobkowej, to rodzice są dalej zobligowani do świadczeń alimentacyjnych na jego rzecz.

Podsumowując, obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony przez prawo sztywnymi terminami. Jest obowiązkiem o charakterze dynamicznym, dostosowującym się do aktualnej sytuacji dziecka.
Najważniejszą przesłanką do uchylenia tego obowiązku staje się możliwość dziecka do samodzielnego utrzymania się, a nie poziom edukacji, czy jego wiek. Powyższe wynika z potrzeby zabezpieczenia dziecku możliwości zdobycia wykształcenia oraz umiejętności koniecznych do samodzielnego życia i tym samym osiągnięcia samodzielności finansowej.

Więcej na temat alimentów na dziecko można przeczytać w naszych wpisach na blogu:
„Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?”,
„Jak ustalić sytuację majątkową rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów?”
„Czy można zmienić wysokość zasądzonych alimentów na dziecko?”,
„Pozbawienie praw rodzicielskich a obowiązek alimentacyjny”.

Skontaktuj się z nami