wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Fundator fundacji rodzinnej – jego prawa i obowiązki


wprawni fundator fundacji rodzinnej

To od niego zależy m.in. treść najważniejszego dokumentu, jakim jest statut fundacji rodzinnej („W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?„)

W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jakie prawa i obowiązki związane są z pełnieniem funkcji fundatora fundacji rodzinnej.

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni fundatorka


Obowiązki fundatora


Jednym z głównych obowiązków fundatora jest zapewnienie odpowiednich aktywów początkowych. Muszą one zapewnić pokrycie początkowego funduszu założycielskiego w wymaganej przez ustawę wysokości min. 100 000zł.

Ponadto do fundatora należy:

wprawni logo



zdecydowanie o treści statutu fundacji rodzinnej,


wprawni logo



zarządzanie majątkiem fundacji,


wprawni logo



wybór beneficjentów,


wprawni logo



powołanie członków organów fundacji rodzinnej.


Ustawa przewiduje, że fundator może kształtować statut zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami i wizją fundacji.

wprawni fundator fundacji rodzinnej



Prawa fundatora



Fundator może otrzymać bardzo szerokie uprawnienia poprzez odpowiednie zapisy w statucie:

wprawni logo



prawo do powoływania i odwoływania członków organów fundacji (zarządu, rady nadzorczej, zgromadzenia beneficjentów),


wprawni logo



prawo do dokonywania zmian statutu, co oznacza, że w każdej chwili może on zmienić skład listy beneficjentów czy sposób powoływania organów fundacji,


wprawni logo



ustanowienie organów fundacji rodzinnej, zgodnie z wymogami ustawy lub statutu,


Dlatego bardzo ważne jest, aby fundator dobrze przemyślał swoje uprawnienia i odpowiednio zadbał o zapisy w statucie własnej fundacji, zapewniając sobie jak najszersze prawa.

wprawni powierzenie obowiązków


Powierzenie praw i obowiązków fundatora innej osobie


Ustawa o fundacjach rodzinnych daje możliwość powierzenia praw i obowiązków fundatora innej osobie. Należy w takim przypadku zadbać o odpowiednie zapisy w statucie, określając przy tym zakres tego powierzenia.

Jest to istotna kwestia z perspektywy ciągłości działania fundacji, np. w przypadku niemożności realizacji zadań przez fundatora (np. choroba lub decyzji fundatora o zakończeniu osobistego zaangażowania w działalność fundacji).

wprawni logo

 Wskazana  w statucie osoba nie staje się jednak fundatorem fundacji.

wprawni infografika


O tym, kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”

Natomiast o zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3

Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.

Zaplanuj wizytę