wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Ile wynosi zachowek?


wprawni zachowek

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni wysokość zachowku



Jaka jest wysokość zachowku




Kodeks cywilny wskazuje, że przy obliczaniu zachowku należy wziąć pod uwagę wartość całości spadku oraz wartość udziału spadkowego, który przysługiwałby uprawnionemu do zachowku w przypadku dziedziczenia ustawowego oraz jego sytuację życiową. Dodatkowo Kodeks cywilny przewiduje dwie wysokości zachowku:

wprawni logo



połowa udziału spadkowego – i jest to generalna zasada do obliczania wysokości zachowku


wprawni logo



dwie trzecie udziału spadkowego – dotyczy to sytuacji, w których uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jest osobą małoletnią




Oceny sytuacji uprawnionego do zachowku (czy uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni) można dokonać w chwili śmierci spadkodawcy.

Ważne żeby pamiętać, że zgodnie z art. 992 k.c. przy ustalaniu udziału spadkowego uwzględnianego przy obliczaniu zachowku bierze się pod uwagę również:

wprawni logo



spadkobierców niegodnych dziedziczenia,


wprawni logo



spadkobierców, którzy spadek odrzucili.


Zgodnie z art. 992 Kodeksu cywilnego przy ustalaniu udziału spadkowego wykorzystywanego do obliczenia zachowku nie uwzględnia się z kolei spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia oraz spadkobierców wydziedziczonych.

wprawni logo

W związku z tym, udział spadkowy stanowiący podstawę do obliczenia zachowku, może być różny od udziału, który w rzeczywistości przypadłby uprawnionemu do zachowku w przypadku dziedziczenia ustawowego.

wprawni obliczenie zachowku



Co należy uwzględnić przy obliczaniu zachowku


Aby określić jaka jest wysokość zachowku, należy w pierwszej kolejności zrozumieć czym jest tzw. substrat zachowku. Jest on czystą wartością spadku (majątek bez długów) powiększoną o podlegające doliczeniu do czystej wartości spadku następujące składniki:

wprawni logo



darowizny,


wprawni logo



zapisy windykacyjne,


wprawni logo



fundusz założycielski fundacji rodzinnej wniesiony przez spadkodawcę (jeżeli fundacja nie jest ustanowiona w testamencie),


wprawni logo



mienie otrzymane w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej (o wartości nie większej niż wysokość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego przez spadkodawcę).


wprawni zachowek

Należy pamiętać o tym, że doliczeniu do spadku podlegają wszystkie darowizny dokonane na rzecz osób uprawnionych w danej sytuacji do dziedziczenia lub do zachowku bez ograniczeń czasowych (w tym przypadku nie obowiązuje 10 letni termin dokonania darowizny liczony wstecz od chwili śmierci spadkodawcy).

Zgodnie z prawem nie dolicza się jednak do spadku:

wprawni logo



drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych (np. prezenty ślubne, prezenty urodzinowe w typowej dla danego środowiska wysokości),


wprawni logo



darowizn dokonanych dziesięć lat wstecz od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) na rzecz osób niebędących spadkobiercami (np. spadkobierców testamentowych) albo uprawnionych do zachowku (np. zstępnymi),i),


wprawni logo



darowizn, które spadkodawca dokonał przed zawarciem małżeństwa (dotyczy obliczania zachowku należnego dla małżonka),


wprawni logo



darowizn, które spadkodawca uczynił kiedy nie miał zstępnych, chyba że darowizna została uczyniona na mniej niż 300 dni przed urodzeniem się zstępnych (dotyczy obliczania zachowku należnego dla zstępnych).


W przypadku obliczenia należnego uprawnionemu zachowku wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania i cen z chwili ustalania zachowku. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Jeśli darowiznę lub zapis windykacyjny otrzymał od spadkodawcy uprawniony do zachowku to taką darowiznę lub zapis windykacyjny zalicza się na należny uprawnionemu zachowek. Dodatkowo jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny to zalicza się na należny mu zachowek darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego (na przykład wnuk chcący uzyskać zachowek musi zaliczyć na jego poczet darowiznę przekazaną przez zmarłego na rzecz jego rodzica).

Ponadto, uprawnionemu do zachowku, który jest zstępnym spadkodawcy, zalicza się na jego zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, pod warunkiem, że koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.


Zaplanuj wizytę