06 sie Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?
Zakaz prowadzenia pojazdów, a możliwość jego skrócenia.
W praktyce spotykamy się często z pytaniem ze strony Klientów, czy można skrócić czas obowiązywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
W polskim kodeksie karnym ustawodawca przewidział możliwość skrócenia wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu.
Powyższe kwestie reguluje artykuł 84 kodeksu karnego, który wskazuje jakie przesłanki trzeba spełnić, aby móc wnioskować o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc wnioskować o skrócenie kary?
Zgodnie z treścią art. 84 kodeksu karnego po połowie okresu, na który orzeczono środek karny, można uznać zakaz za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Warunkiem skrócenia takiego zakazu jest przestrzeganie przez skazanego porządku prawnego i brak obawy ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny.
Przepisy wskazują również wyjątki, które uniemożliwiają skrócenie środka karnego.
Kiedy nie można wnioskować o skrócenie kary?
Z takiej możliwości skazany nie możne skorzystać w sytuacji, gdy zakaz został orzeczony w związku ze skazaniem go za czyn zabroniony przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionym w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub co do sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 lub po takim zdarzeniu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający.
Na temat możliwości zmiany sposobu wykonywania kary w sytuacji orzeczenia przez sąd środku karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec kierowcy, który prowadził po spożyciu lub był pod wpływem środków odurzających pisaliśmy w artykule „Alkohol + kierowca. Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?”
Skontaktuj się z nami