11 wrz Jak w praktyce wygląda konfiskata pojazdu? cz. 2
Od 14 marca 2024 r. obowiązuje nowy przepis Kodeksu Karnego. Art. 44b k.k. reguluje dodatkową formę przepadku, obejmującą przepadek pojazdu mechanicznego.
O tym, kiedy sąd orzeka fakultatywnie a kiedy obligatoryjnie przepadek pojazdu pisaliśmy we wpisie „Jak w praktyce wygląda konfiskata pojazdu?„
Z tego artykułu dowiesz się:
Co z pojazdem, którego sprawca nie jest właścicielem?
W sytuacji, gdy pojazd posiadał kilku współwłaścicieli albo po popełnieniu przestępstwa sprawca sprzedał samochód, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, sąd orzeka jego równowartość.
Zgodnie z przepisami za równowartość uznaje się wartość pojazdu wskazaną w polisie ubezpieczeniowej.
Jeśli pojazd nie był ubezpieczony, to w takim przypadku przyjmuje się wartość rynkową pojazdu.
Jaka kara jest przewidziana w sytuacji pełnienia czynności służbowych lub zawodowych?
Przepisy regulują również sytuację, kiedy sprawca popełniając przestępstwo pełnił czynności służbowe lub zawodowe. W takiej sytuacji nie orzeka się przepadku pojazdu ani przepadku jego równowartości. Sąd orzeka wtedy nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Wysokość nawiązki może wynosić od 5 000 zł do 100 000 zł.
Co się dzieje z pojazdami po prawomocnym wyroku sądu?
Sąd niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku zawierającego orzeczenie o przepadku pojazdu, przesyła jego odpis lub wyciąg naczelnikowi urzędu skarbowego, aby ten wykonał orzeczenie przepadku.
Egzekucję przepadku prowadzi naczelnik urzędu skarbowego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Naczelnik urzędu skarbowego dokonuje sprzedaży skonfiskowanego pojazdu:
w drodze licytacji publicznej;
po cenie oszacowania podmiotom prowadzącym działalność handlową;
przekazując do sprzedaży podmiotom prowadzącym sprzedaż komisową tego rodzaju ruchomości;
w drodze przetargu ofert;
z wolnej ręki.
Szerzej na temat przepisów regulujących nową karę w postaci przepadku pojazdu pisaliśmy w artykule „Konfiskata pojazdu – nowa kara dla nietrzeźwych kierowców?”
Dodatkowo o karach dla kierowców prowadzących po alkoholu przewidzianych przez obowiązujące prawo pisaliśmy w artykule: „Co mi grozi za kierowanie po spożyciu alkoholu?”
Skontaktuj się z nami