10 wrz Jakie kary grożą za przywłaszczenie?
Wbrew temu, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, przywłaszczenie mienia nie jest tożsame z przestępstwem kradzieży, które zostało opisane w art. 278 Kodeksu karnego.
Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku przywłaszczenia mienia nie dochodzi do jego zaboru. Więcej na temat różnic pomiędzy tymi dwoma czynami opisujemy we wpisie „Czym jest przywłaszczenie?”
Z tego artykułu dowiesz się:
Kary za przywłaszczenie przewidziane przez kodeks karny
Podstawowy typ przestępstwa przywłaszczenia (wskazany w art. 284 § 1 k.k.) zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.
Kodeks karny wyodrębnia jeszcze tzw. typ kwalifikowany przywłaszczenia – sprzeniewierzenie. W takim wypadku kara przewidziana za ten czyn w art. 284 § 2 k.k. jest znacznie surowsza i wynosi od 3 miesięcy aż do 5 lat pozbawienia wolności.
W przypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca może spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Przywłaszczenie – przestępstwo czy wykroczenie?
Przywłaszczenie nie zawsze będzie jednak kwalifikowane jako przestępstwo. Czyn ten może być również kwalifikowany także jako wykroczenie. Wszystko zależy od tego, jaka jest materialna wartość przywłaszczonej rzeczy lub prawa majątkowego.
Przywłaszczenie mienia, podobnie jak kradzież, jest tzw. czynem przepołowionym (o tym, czym jest czyn przepołowiony pisaliśmy w artykule „Czym jest czyn przepołowiony?”
Oznacza to, że od wartości przywłaszczonego przedmiotu zależy, czy będziemy mieli do czynienia z przestępstwem, czy wykroczeniem. Obecnie granica wynosi 800 zł, a to oznacza, że czyn w przypadku którego wartość przywłaszczonego mienia wyniosła mniej niż 800zł będzie kwalifikowany jako wykroczenie i tym samym kary za jego popełnienie będą łagodniejsze.
Czy przywłaszczenie mienia jest ścigane z urzędu?
Przywłaszczenie mienia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Oznacza to, że poszkodowany nie musi w zasadzie podejmować żadnych działań poza złożeniem zeznań w sprawie.
Dotyczy to zarówno czynu opisanego w Kodeksie karnym (wartość przywłaszczonego mienia równa lub większa 800zł), jak i przywłaszczenia z Kodeksu wykroczeń (wartość przywłaszczonego mienia mniejsza niż 800zł).
Należy jednak pamiętać, że w obu sytuacjach istnieje pewien wyjątek. Jeśli przywłaszczenie cudzego mienia zostało popełnione na szkodę osoby najbliższej, wymiar sprawiedliwości będzie ścigał sprawcę tylko wtedy, gdy poszkodowana osoba złoży stosowny wniosek.
Skontaktuj się z nami