03 wrz Jakie kary są przewidziane za kradzież?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od sposobu, w jaki zostało to przestępstwo dokonane. Można powiedzieć, że zgodnie z kodeksem karnym kradzież kradzieży jest nierówna.
O kradzieży i jej definicji pisaliśmy szerzej we wpisie „Czym jest kradzież?”
Z tego artykułu dowiesz się:
Kradzież zwykła
Podstawowy tryb kradzieży zdefiniowany został w art. 278 Kodeksu Karnego. Wysokość kary za jej popełnienie określa § 1 tego artkułu. Maksymalna kara, jaka grozi przestępcy wynosi do 5 lat pozbawienia wolności. Należy jednak pamiętać, że sąd nakładając karę bierze pod uwagę różne okoliczności towarzyszące przestępstwu, np. wartość skradzionego mienia, brak wcześniejszych przestępstw sprawcy itp. Kara wtedy może być łagodniejsza, np. w postaci grzywny, kary ograniczenia wolność lub kary pobawienia wolności w zawieszeniu.
Dodatkowo należy mieć świadomość, że kradzież nie zawsze będzie traktowana jako przestępstwo, ponieważ jest to tzw. czyn przepołowiony. Czyli bierzemy pod uwagę wartość skradzionego mienia. Jeżeli jego wartość nie przekroczyła 800zł, to będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem z art. 199 kodeksu wykroczeń.
Kradzież z włamaniem
Jest to tzw. typ kwalifikowany kradzieży, z którym mamy do czynienia, jeżeli kradzieży towarzyszy pokonanie jakikolwiek zabezpieczeń.
Zgodnie z zapisem art. 279 § 1 k.k. jeśli dokonano kradzieży w takiej postaci to przestępcy grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
W praktyce, podobnie, jak w przypadku kradzieży w typie podstawowym, sądy biorą pod uwagę wszelkie okoliczności i mogą wymierzyć łagodniejsza karę. Należy przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do zwyklej kradzieży, sprawca nawet jeśli w wyniku włamania ukradnie mienie o wartości 10 zł będzie odpowiadać za kradzież z włamaniem.
Rozbój
Jeśli sprawca, podczas kradzieży używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności dopuszcza się przestępstwa rozboju z art. 280 § 1 k.k.
Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Jeśli natomiast sprawca posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, dopuszcza się zbrodni zagrożonej karą minimum 3 lat pozbawienia wolności.
Kradzież rozbójnicza
Jeśli sprawca po dokonanej kradzieży w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, wtedy mówimy o kradzieży rozbójniczej.
Kara za ten czyn wskazana jest art. 281 k.k. i zgodnie z praktyką jej dotkliwość zależy od konkretnej sytuacji, stopnia użycia przemocy i ewentualnych wcześniej dokonanych przestępstw sprawcy.
Kradzież szczególnie zuchwała
Została zdefiniowana w art. 115 § 9a k.k., a szerzej na jej temat można przeczytać w dwóch artykułach autorstwa apl. adw. Klaudii Buratowskiej-Huk na naszym blogu wprawnioprawie.pl („Kradzież szczególnie zuchwała cz.1” oraz „Kradzież szczególnie zuchwała cz.2”).
W skrócie ten typ kradzieży polega na zaborze mienia pokrzywdzonego wraz z lekceważącym i wyzywającym zachowaniem. Tu można jako przykład kradzieży szczególnie zuchwałej podać kradzież kieszonkową.
Wysokość kar za tego rodzaju kradzież została wskazana w art. 278 k.k. § 3a: „Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
Kradzież w typie podstawowym i kwalifikowanym – co należy wiedzieć?
Ważne, aby mieć świadomość, że wszystkie kradzieże oprócz typu podstawowego (kradzież zwykła wskazana 278 § 1, § 1a, § 2 k.k. ) są tzw. przestępstwami kwalifikowanymi i tym samym nie można w ich przypadku mówić, że są przestępstwami przepołowionymi (o przestępstwach przepołowionych więcej we wpisie „Czym jest czyn przepołowiony?”- link). W skrócie, z zasady są traktowane jako przestępstwo i nie bierze się pod uwagę w ich przypadku granicy 800zł wartości skradzionych przedmiotów, aby zakwalifikować kradzież jako wykroczenie.
Na zakończeniu warto wspomnieć, że w przypadku kradzieży z włamaniem, rozboju, kradzieży rozbójniczej mamy przewidziany w art. 283 k.k. mamy tzw. wypadek mniejszej wagi. Z wypadkiem mniejszej wagi mamy do czynienia np. w przypadku, gdy sprawca dokonał zaboru mienia o niskiej wartości lub jego zachowanie wskazuje, że zasługuje na łagodniejszą karę. W przypadku przyjęcia wypadku mniejszej wagi sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Skontaktuj się z nami