01 lip Jakie są kary za niepłacenie alimentów na dziecko?

Obowiązek alimentacyjny wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 133 § 1 k.r. i o.). Kodeks wskazuje, że rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na swoje dzieci, kiedy te nie są w stanie samodzielnie się utrzymać („Wniosek o alimenty – co warto wiedzieć?”).
Ponieważ obowiązek alimentacyjny jest w polskim prawie jednym z najważniejszych obowiązków cywilnych, jego niewykonywanie jest uregulowane w Kodeksie karnym.
W dzisiejszym wpisie przybliżymy, jakie kary są przewidziane dla dłużników alimentacyjnych.
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wygląda egzekucja zasadzonych alimentów?
W przypadku, kiedy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku, osoba uprawniona może podjąć poniższe kroki:

wszcząć egzekucję komorniczą (na podstawie wyroku sądu lub ugody zatwierdzonej przez sąd, komornik może zając rachunki bankowe, wynagrodzenie lub inne składniki majątku dłużnika),

złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego (w przypadku nieskutecznej egzekucji komorniczej).

W 2025 roku nastąpiła zmiana, która umożliwia automatyczne potrącenia alimentów z wynagrodzenia osoby zobowiązanej. Mechanizm ten ma na celu wyeliminowanie opóźnień w płatnościach.

Jak wyglądają kary dla uchylającego się od płacenia alimentów rodzica?
Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego może skutkować dotkliwymi konsekwencjami dla dłużnika:

egzekucja komornicza (opisana powyżej),

wpisanie danych do regestru dłużników (BIG) – duże utrudnienie przy uzyskaniu kredytów czy podpisania umowy abonenckiej,

zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – możliwy do nałożenia przez sąd,

odpowiedzialność karna – zgodna z zapisami art. 209 Kodeksu karnego (konsekwencje karne z tego tytułu opisane zostaną w dalszej części artykułu).

Odpowiedzialność karna dłużnika alimentacyjnego
Zgodnie z zapisami art. 209 § 1 k.k. – „Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
W związku z powyższym, dłużnikowi alimentacyjnemu, zalegającemu z trzema zobowiązaniami okresowymi lub jego zaległość wynosi minimum 3 miesiące w przypadku świadczeń innych niż okresowe, grożą następujące sankcje karne:

grzywna,

kara ograniczenia wolności do jednego roku,

kara pozbawienia wolności do jednego roku.


Warto zaznaczyć, że Kodeks karny w sytuacji długów alimentacyjnych, które narażają osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych zwiększa możliwy wymiar kary ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat dwóch (art. 209 § 1a k.k.).
Więcej na temat alimentów na dziecko można przeczytać w naszych wpisach na blogu:
„Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?”,
„Jak ustalić sytuację majątkową rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów?”
„Czy można zmienić wysokość zasądzonych alimentów na dziecko?”,
„Pozbawienie praw rodzicielskich a obowiązek alimentacyjny”,
„Do jakiego momentu należy płacić alimenty?„.

Skontaktuj się z nami