29 paź Jakie są zasady dziedziczenia?
W prawie cywilnym zasady dziedziczenia są niezwykle istotnym zagadnieniem. Także w życiu każdego z nas czeka prawdopodobnie kilka sytuacji, kiedy wiedza, choćby podstawowa na ten temat okaże się niezwykle przydatna.
Zasady dziedziczenia określają kto i w jakim stopniu ma prawo dziedziczyć po osobie zmarłej oraz jak zgodnie z literą prawa dojdzie do podziału spadku.
Jak pokazuje praktyka, dziedziczenie może wiązać się z różnymi komplikacjami. W związku z tym, ważne jest, aby poznać podstawowe zasady i regulacje w tej dziedzinie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na jakiej podstawie dziedziczy się spadek
W Polsce dziedziczenie spadku odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Przewiduje on dwie główne drogi przekazywania majątku:
na podstawie ustawy,
na podstawie testamentu.
Kodeks cywilny reguluje kwestie tego, kto dziedziczy majątek we wszystkich sytuacjach, w których nie było sporządzonego testamentu lub sporządzono go w sposób wadliwy. Z kolei testament pozwala zmarłemu zadecydować o podziale swojego majątku zgodnie z własną wolą, a nie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
Dziedziczenie ustawowe
Dziedziczenie odbywa się według ściśle określonych zasad, które preferują najbliższą rodzinę zmarłego. W pierwszej kolejności dziedziczą zstępni zmarłego (dzieci, wnuki) oraz małżonek, a w razie ich braku –małżonek zmarłego i rodzice. W przypadku braku zstępnych i małżonka spadkobiercami stają się rodzice, a w przypadku ich braku – rodzeństwo zmarłego i dalsi krewni.
Warto mieć świadomość, że jeżeli spadkodawca miał małżonka, to małżonek ten nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą spadku i to niezależnie od liczby dzieci zmarłego. Jeżeli zmarły nie miał żadnych żyjących krewnych, jego majątek przejdzie na rzecz Gminy.
Dziedziczenie testamentowe
Dziedziczenie testamentowe to sytuacja, w której zmarły sporządził testament i wskazał w nim osoby, które mają odziedziczyć jego majątek. W praktyce testament najczęściej sporządzany jest w formie aktu notarialnego lub spisywany jest własnoręcznie.
Żeby testament był ważny, musi on spełniać określone wymogi formalne. W przypadku testamentu notarialnego o zachowanie prawidłowej formy dba notariusz.
W przypadku natomiast testamentu własnoręcznego należy pamiętać przede wszystkich, że testament ten w całości musi sporządzić spadkodawca oraz musi opatrzeć go datą oraz podpisem. Wydrukowanie testamentu i podpisanie go nie będzie więc prawidłowe, tak samo jak brak daty czy podpisu.
W testamencie można wskazać spadkobierców w sposób dowolny ale pozwalający na identyfikacje.
Należy pamiętać o tym, że dziedziczenie testamentowe może spowodować nieporozumienia i spory. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których w testamencie znajdą się pewne niejasności lub pominięci zostaną najbliżsi zmarłemu spadkobiercy. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z instytucją zachowku, o której opowiadamy w innym poście na blogu.
Podsumowując, decyzja o sporządzeniu testamentu powinna być dokładnie przemyślania, a testament najlepiej sporządzić u notariusza, aby uniknąć wątpliwości co do jego ważności.
Skontaktuj się z nami