16 lip Jazda w stanie nietrzeźwości a umorzenie postępowania karnego
Warunkowe umorzenie postępowania karnego, a jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy jest możliwość umorzenia postępowania karnego wobec kierowcy prowadzącego w stanie nietrzeźwości?
W przypadku oskarżenia o przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu z art. 178a § 1 k.k, można próbować ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Zgodnie z treścią art. 66 § 1 k.k. warunkowo można umorzyć postępowanie karne, jednak trzeba mieć świadomość, że w tej sytuacji należy spełnić szereg warunków, o których piszemy poniżej.
Warunki konieczne do złożenia wniosku o umorzenie postępowania karnego
Poniżej opisujemy warunki, jakie brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o umorzenie postepowania karnego wobec kierowcy, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających:
wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
W sytuacji jazdy pod wpływem alkoholu, najważniejszą okolicznością oprócz uprzedniej niekaralności, jest stopień stężenia alkoholu lub środków odurzających w organizmie sprawcy.
W przypadku, gdy stężenie jest niskie, nieznacznie przekracza ustawowy próg, istnieje możliwość złożenia skutecznego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.
Jakie są następstwa prawne uwzględnienia przez Sąd wniosku o umorzenie postępowania karnego?
W przypadku uwzględnienia przez Sąd takiego wniosku, sprawca w świetle prawa nie jest karany, nie ma również konieczności orzeczenia obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze trzech lat i świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 zł.
Skontaktuj się z nami