18 lip Konfiskata pojazdu – nowa kara dla nietrzeźwych kierowców
Konfiskata pojazdu – od kiedy obowiązuje i w jakich sytuacjach może dotknąć nietrzeźwego kierowcy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowy środek karny – od kiedy obowiązuje, dlaczego został wprowadzony?
Z dniem 14 marca 2024 r. z uwagi na znaczną ilość zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych lub znajdujących się pod wpływem środków odurzających kierowców wprowadzono nowy środek karny w postaci przepadku [konfiskaty] pojazdu.
Środek ten uregulowany został w przepisie art. 44b k.k. i znajduje zastosowanie przy szeregu przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, jeśli sprawca znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Wprowadzono do kodeksu karnego art. 44b oraz dodano do art. 178 paragraf 3 i do art. 178a paragraf 5.
Komu grozi konfiskata pojazdu?
Zgodnie z treścią art. 178 § 3 k.k., który należy czytać w połączeniu z paragrafem 1 tegoż przepisu, jeżeli sprawca w czasie popełnienia następujących przestępstw :
z art. 173 § 1 lub 2 [spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym umyślnie lub nieumyślnie] lub
art. 174 [ spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji]
lub art. 177 § 1 [spowodowanie wypadku komunikacyjnego]
znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu ww. czynów a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego prócz obligatoryjnego zaostrzenia kary, orzeka się przepadek pojazdu, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.
Art. 178a k.k. – kiedy jeszcze grozi konfiskata auta?
Zapisy tego artykułu wskazują dodatkowo, że powyższa kara grozi również kierowcy, który był wcześniej prawomocnie skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości lub też popełnił wskazane powyżej przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego bądź dopuścił się prowadzenia pojazdu w takim stanie w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
O tym, jak wygląda w praktyce procedura przepadku pojazdu piszemy w artykule „Jak w praktyce wygląda konfiskata pojazdu?”.
Skontaktuj się z nami