wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 1


wprawni spadkobiercy
wprawni logo



spadkobiercy,


wprawni logo



osoby, które otrzymały zapis windykacyjny (zapisobiercy windykacyjni),


wprawni logo



osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę (obdarowani),


wprawni logo



fundacje rodzinne albo osoby, które otrzymały mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.


Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni spadkobiercy



Obowiązek zapłaty zachowku – spadkobiercy


W pierwszej kolejności do zapłaty zachowku osobom uprawnionym są spadkobiercy. W praktyce najczęściej będą nimi spadkobiercy testamentowi. Będą oni ponosić odpowiedzialność proporcjonalnie do otrzymanego udziału w spadku.

W przypadku wystąpienia sytuacji, w której spadkobierca sam jest uprawniony do zachowku (nie został powołany do dziedziczenia na mocy testamentu), jego odpowiedzialność będzie ograniczona wyłącznie do nadwyżki przekraczającej wysokość zachowku, który sam powinien otrzymać w takiej sytuacji.

wprawni zapis windykacyjny



Obowiązek zapłaty zachowku – zapisobiercy windykacyjni



Oprócz spadkobierców, do zapłaty zachowku mogą zostać również zobowiązani zapisobiercy windykacyjni. Są to osoby, na rzecz  których spadkodawca uczynił zapis windykacyjny. Muszą one zapłacić zachowek tylko w sytuacji, kiedy uprawniony do zachowku nie może otrzymać należnej mu kwoty zachowku od spadkobierców (brak takiej możliwości prawnej lub np. z powodu braku możliwości wyegzekwowania zachowku z przyczyn ekonomicznych).

wprawni logo

Warto wiedzieć, że zapisobierca windykacyjny odpowiada wyłącznie w granicach wzbogacenia na skutek otrzymanego zapisu windykacyjnego (art. 991.1 § 1 k.c.). Co ważne, może on nie wypłacić zachowku w wartościach pieniężnych, lecz wydać uprawnionemu do zachowku otrzymany przedmiot zapisu windykacyjnego. 

Jeśli okaże się, że zapisobierca windykacyjny sam jest uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność będzie dotyczyła wyłącznie nadwyżki przekraczającej przysługującą mu wysokość.

wprawni infografika


O tym, w jakiej wysokości przysługuje zachowek i co należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczaniu piszemy w artykule „Ile wynosi zachowek?”, natomiast o grupach osób najbliższych, którym przysługuje prawo do otrzymania zachowku piszemy we wpisie „Zachowek – komu przysługuje?„. Dodatkowo o tym, czym jest zachowek można przeczytać we wpisie „Czym jest zachowek?„.

Zaplanuj wizytę