29 sty Najważniejsze informacje o mieniu fundacji rodzinnej – cz. 1

Można wyróżnić dwie sytuacje, w których dochodzi do wniesienia mienia do fundacji rodzinnej.
Pierwsza z nich to etap zakładania fundacji rodzinnej. Zgodnie z zapisami ustawy o fundacji rodzinnej obowiązek wniesienia mienia na etapie tworzenia fundacji rodzinnej obciąża fundatora (fundusz założycielski) i jest warunkiem zarejestrowania fundacji w rejestrze fundacji rodzinnych.
Natomiast z drugą sytuacją mamy do czynienia podczas nieobowiązkowego wnoszenia składników majątku do fundacji rodzinnej na etapie jej funkcjonowania. W drugim przypadku mienie wnoszone do fundacji może pochodzić nie tylko od fundatora.
W dzisiejszym wpisie skupimy się na obligatoryjnym wymogu wniesienia mienia do fundacji przez fundatora na pokrycie kapitału założycielskiego.
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie mienie można wnieść do fundacji na pokrycie funduszu założycielskiego?
Ustawa wskazuje na minimalną wysokość funduszu założycielskiego ( 100 000 zł), nie wskazuje jednak żadnych ograniczeń w stosunku do rodzaju wnoszonego mienia. Najczęściej wymienia się takie składniki, jak:

udziały i akcje w spółkach kapitałowych oraz ogół praw i obowiązków w spółkach osobowych,

papiery wartościowe,

nieruchomości,

środki pieniężne (w polskiej lub obcej walucie).

Z punktu widzenia minimalnej wartości wnoszonego mienia na poczet funduszu założycielskiego bardzo ważne jest ustalenie jego wartości rynkowej. Co istotne, ustawa nie wymaga ustalania wartości majątku przez rzeczoznawcę.
W przypadku wniesienia mienia w obcej walucie jej wartość ustala się jego równowartość w złotych według średniego kursu tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wniesienia mienia.

Ustalenie wartości podatkowej mienia wnoszonego do fundacji
Warto zdawać sobie sprawę, że wartość podatkowa mienia będzie miała znaczenie w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej. Przychód odpowiadający wartości mienia, które zostanie przekazane beneficjentom wskutek rozwiązania fundacji, zostanie wówczas pomniejszony o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora lub fundatorów.
Fundator zgodnie z przepisami obowiązany jest do sporządzenia spisu mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego. Trzeba w nim wskazać nie tylko wartość rynkową wnoszonego mienia do fundacji rodzinnej, ale także jego wartość podatkową na dzień wnoszenia mienia. O spisie mienia można przeczytać także w artykule „ Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”

O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
O kwestiach związanych z dziedziczeniem w przypadku fundacji rodzinnej można więcej dowiedzieć się z wpisów:: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.
Skontaktuj się z nami