wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Najważniejsze informacje o mieniu fundacji rodzinnej – cz. 2


wprawni mienie fundacji rodzinnej

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni fundacja rodzinna


Kto poza fundatorem może wnieść majątek do fundacji rodzinnej?


Ustawa o fundacji rodzinnej przewiduje możliwość wniesienie mienia w drodze darowizny albo spadku także przez inne osoby niż fundator. Dlatego w trakcie trwania fundacji rodzinnej nie tylko fundator, ale również inne osoby, mogą zasilić majątek fundacji rodzinnej, np. w postaci darowizny.

wprawni logo

Należy zdawać sobie sprawę, że dla celów podatkowych (podatek dochodowy od osób fizycznych) określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną.

Mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez:

wprawni logo



fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo uważa się za wniesione przez fundatora,


wprawni logo



mienie wniesione przez inne niewymienione powyżej osoby  uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.


W przypadku, gdy do fundacji rodzinnej mienie wnosi wspólny zstępny, wstępny albo rodzeństwo więcej niż jednego fundatora, takie mienie uważa się za wniesione przez wszystkich tych fundatorów w równych częściach.

wprawni mienie fundacji rodzinnej



Proporcje mienia fundacji rodzinnej


Proporcję należy określić w części, w jakiej pozostaje suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przypadająca na tego fundatora lub fundację rodzinną do wartości sumy mienia wniesionego przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną. Proporcję określa się każdorazowo w przypadku wniesienia mienia do fundacji rodzinnej.

wprawni logo

Tak ustalona proporcja ma olbrzymie z punktu widzenia skutków podatkowych związanych z otrzymywaniem świadczeń przez beneficjentów fundacji rodzinnej czy też mienia w związku z jej likwidacją.


wprawni infografika


O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?

O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3

Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.

Zaplanuj wizytę