01 lut Najważniejsze informacje o mieniu fundacji rodzinnej – cz. 2

Tak jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu poświęconego mieniu fundacji rodzinnej, można wyróżnić dwie sytuacje, w których dochodzi do wniesienia go do fundacji. Pierwsza z nich związana jest z etapem zakładania fundacji rodzinnej („Najważniejsze informacje o mieniu fundacji rodzinnej – cz. 1”).
Natomiast z drugą sytuacją mamy do czynienia podczas nieobowiązkowego wnoszenia składników majątku do fundacji rodzinnej na etapie jej funkcjonowania. W drugim przypadku mienie wnoszone do fundacji może pochodzić nie tylko od fundatora. I właśnie na tej drugiej sytuacji skupimy się w dzisiejszym wpisie.
Z tego artykułu dowiesz się:

Kto poza fundatorem może wnieść majątek do fundacji rodzinnej?
Ustawa o fundacji rodzinnej przewiduje możliwość wniesienie mienia w drodze darowizny albo spadku także przez inne osoby niż fundator. Dlatego w trakcie trwania fundacji rodzinnej nie tylko fundator, ale również inne osoby, mogą zasilić majątek fundacji rodzinnej, np. w postaci darowizny.

Należy zdawać sobie sprawę, że dla celów podatkowych (podatek dochodowy od osób fizycznych) określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną.
Mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez:

fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo uważa się za wniesione przez fundatora,

mienie wniesione przez inne niewymienione powyżej osoby uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.
W przypadku, gdy do fundacji rodzinnej mienie wnosi wspólny zstępny, wstępny albo rodzeństwo więcej niż jednego fundatora, takie mienie uważa się za wniesione przez wszystkich tych fundatorów w równych częściach.

Proporcje mienia fundacji rodzinnej
Proporcję należy określić w części, w jakiej pozostaje suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przypadająca na tego fundatora lub fundację rodzinną do wartości sumy mienia wniesionego przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną. Proporcję określa się każdorazowo w przypadku wniesienia mienia do fundacji rodzinnej.

Tak ustalona proporcja ma olbrzymie z punktu widzenia skutków podatkowych związanych z otrzymywaniem świadczeń przez beneficjentów fundacji rodzinnej czy też mienia w związku z jej likwidacją.

O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
Natomiast o statucie fundacji można przeczytać we wpisie „W jaki sposób można utworzyć fundację rodzinną?”, a o pozostałych potrzebnych do założenia fundacji dokumentach w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”.
Skontaktuj się z nami