06 maj Pozbawienie praw rodzicielskich a obowiązek alimentacyjny

Władza rodzicielska z zasady ma służyć dobru dziecka. W sytuacjach, w których sąd rozpatruje wniosek o pozbawienie rodzica/rodziców praw rodzicielskich, to właśnie dobro małoletnich dzieci jest brane pod uwagę.
W związku z tym, rodzic który utracił prawa rodzicielskie nie może się uchylać od obowiązku alimentacyjnego. Owszem, rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej traci zdolność do decydowania o kluczowych sprawach dotyczących małoletniego dziecka, ale nie zostaje on zwolniony z obowiązku zabezpieczania finansowego swojego potomka.
Z tego artykułu dowiesz się:

Podstawy prawne obowiązku alimentacyjnego rodzica pozbawionego praw rodzicielskich
Zgodnie z zapisami art. 133 § 1 k. r. i o. , rodzice są zobowiązani do alimentacji małoletniego, o ile dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie z dochodów pochodzących z jego majątku.

W związku z tym, rodzic który nie uczestniczy w życiu dziecka z uwagi na pozbawienie praw rodzicielskich, nie może powoływać się na ten fakt, przy próbie uniknięcia płacenia alimentów.

Czy rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może wnioskować o obniżenie wysokości alimentów?
Jeżeli pojawią się okoliczności, które uniemożliwiają regularne wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego, rodzic pozbawiony praw rodzicielskich może wystąpić z wnioskiem do sądu o obniżenie wysokości alimentów.
Dotyczy to najczęściej istotnej zmiany w możliwościach zarobkowych zobowiązanego rodzica lub w potrzebach uprawnionego dziecka. Możemy tu wymienić takie sytuacje, jak:

poważne problemy zdrowotne zobowiązanego rodzica, takie które uniemożliwiają podjęcie pracy,

utrata pracy przez zobowiązanego rodzica,

wyraźna zmiana realnych kosztów utrzymania małoletniego dziecka (np. zmniejszenie się wydatków związanych z edukacją, leczeniem itp.).

których dzieci nie pochodzą ze związku małżeńskiego.

Czy rodzic pozbawiony praw rodzicielskich może żądać alimentów od pełnoletniego dziecka?
Polskie prawo przewiduje również sytuację odwrotną, kiedy to pozbawiony praw rodzicielskich rodzic może wystąpić o zasądzenie alimentów na jego rzecz od pełnoletniego dziecka.
W praktyce, taka sytuacja występuje rzadko i do jej zaistnienia musi dojść do spełnienia kilku przesłanek:

rodzic pozbawiony praw rodzicielskich musi pozostawać w niedostatku,

dziecko musi być pełnoletnie i posiadać stały dochód,

zasądzone alimenty na rzecz rodzica nie mogą sprawić, że pełnoletnie dziecko nie będzie się mogło samo przez ich wysokość utrzymać

W praktyce sądy do tego typu spraw podchodzą bardzo ostrożnie, tak aby nie naruszyć dobra dziecka oraz biorą pod uwagę sprawiedliwość społeczną, oceniając czy w konkretnym przypadku świadczenie na rzecz rodzica nie naruszy elementarnej sprawiedliwości.
O władzy rodzicielskiej można przeczytać w naszych następujących artykułach: „Kiedy sąd może odebrać władzę rodzicielską?”, „Jak wygląda postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich?”, „Kiedy powstaje i ustaje władza rodzicielska?”

Skontaktuj się z nami