wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Praca na cele społeczne


Praca na cele społeczne

Z tego artykułu dowiesz się:


Zmiana formy wykonywania kary


Oczywiście istnieje taka możliwość. Zgodnie z  treścią art. 34 § 1 pkt 1 i 4 k.w.w. kara ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

Najczęściej w praktyce sądy stosują karę ograniczenia wolności w pierwszej formie polegającej na pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie by już na etapie postępowania sądowego starać się o wymierzenie kary polegającej na poręczeniu.

kontrolowana praca na cele społeczne

art. 63a k.k.w. 


Po wydaniu wyroku skazującego również można starać się o zamianę formy wykonywania kary, W tym celu na podstawie art. 63a k.k.w.  należy złożyć stosowny wniosek do sądu, który zajmuje się wykonaniem kary, najczęściej jest to sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji.

wprawni logo

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, reszta kary polegać będzie na potrąceniu.

Praca na cele społeczne

Wcześniejsze zakończenie kary


Karę ograniczenia wolności, niezależenie od warrantu jej wykonywania, można wcześniej zakończyć. Zgodnie z treścią art. 83 k.k.w.. pod odbyciu przynajmniej połowy kary, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną. Warunkiem takiego zwolnienia jest spełnienie następujących obowiązków skazanego:

  • skazany przestrzegał porządku prawnego
  • wykonał nałożone na niego obowiązki
  • wykonał orzeczone środki karne,
  • wykonał środki kompensacyjne i przepadek
Infografika praca na cele społeczne
Zapoznaj się z infografiką
Zaplanuj wizytę