22 sty Rejestr fundacji rodzinnych oraz Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – co warto wiedzieć?
Zgodnie z zapisami Ustawy o fundacji rodzinnej, każda fundacja rodzinna podlega wpisowi do rejestru fundacji rodzinnych, który jest jawny. O dokumentach potrzebnych do złożenia wniosku o wpis do rejestru pisaliśmy w artykule „Czy do utworzenia fundacji rodzinnej oprócz statutu potrzebne są jeszcze jakieś dokumenty?”
Dzisiaj przedstawimy najważniejsze informacje o rejestrze fundacji rodzinnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie dane są ujawnione w rejestrze fundacji rodzinnych?
Sąd rejestrowy dla fundacji rodzinnej prowadzi odrębne akta rejestrowe. Akta rejestrowe może przeglądać, w obecności pracownika sądu rejestrowego, fundator, członek organu fundacji rodzinnej, beneficjent oraz osoba mająca interes prawny.
Wniosek o wpis fundacji rodzinnej do rejestru składa jej fundator, którego może przy tej czynności zastępować profesjonalny pełnomocnik procesowy – radca prawny albo adwokat.
Wpis do rejestru fundacji rodzinnych zawiera szereg informacji, m.in:
nazwa, siedziba oraz adres fundacji rodzinnej,
wysokość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej,
imię i nazwisko, nr PESEL (a w przypadku braku tego numeru – datę urodzenia) oraz adres do doręczeń każdego z członków organów,
czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony,
wzmiankę o złożonym rocznym sprawozdaniu finansowym fundacji rodzinnej.
Beneficjenci a Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Status beneficjenta rzeczywistego w fundacji rodzinnej posiadają:
fundator,
członkowie zarządu,
członkowie rady nadzorczej – jeżeli zostanie ustanowiona,
beneficjenci,
jeśli osoby fizyczne czerpiące korzyści z fundacji rodzinnej nie zostały jeszcze określone –pod uwagę bierze się grupę osób, w których głównym interesie powstała lub działa fundacja rodzinna.
Beneficjentów rzeczywistych należy zgłosić do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w terminie 14 dni od dnia utworzeniu fundacji rodzinnej.
Do zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych konieczne jest uprzednie uzyskanie NIP przez fundację rodzinną. NIP fundacji rodzinnej nadawany jest z chwilą rejestracji w rejestrze fundacji rodzinnej.
Zgłoszenie do rejestru fundacji rodzinnych powinno zawierać:
nazwę, siedzibę oraz adres fundacji rodzinnej,
wysokość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej,
imiona i nazwiska, numery PESEL członków zarządu, a w przypadku braku obowiązku posiadania takiego numeru – datę urodzenia, oraz ich adresy do doręczeń, a także sposób reprezentowania fundacji rodzinnej,
imiona i nazwiska, numery PESEL członków rady nadzorczej, a w przypadku braku obowiązku posiadania takiego numeru – datę urodzenia, oraz ich adresy do doręczeń, jeśli w fundacji rodzinnej ustanawia się radę nadzorczą,
imiona i nazwiska, numery PESEL beneficjentów będących osobami fizycznymi wchodzącymi w skład zgromadzenia beneficjentów, a w przypadku braku obowiązku posiadania takiego numeru – datę urodzenia, oraz ich adresy do doręczeń, a w przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot inny niż osoba fizyczna – nazwę lub firmę oraz numer identyfikacyjny REGON, a jeżeli podmiot ten jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym – także jego numer w tym rejestrze,
czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony.
O tym, kto może zostać fundatorem oraz beneficjentem można przeczytać w artykule „Kto może zostać fundatorem i beneficjentem fundacji rodzinnej?”
O zagadnieniach związanych z dziedziczeniem oraz zachowkiem w przypadku fundacji rodzinnych mogą Państwo przeczytać w następujących wpisach: „Fundacja rodzinna – dziedziczenie majątku” oraz „Kto musi zapłacić zachowek? Cz. 3”
O celach fundacji rodzinnej szerzej można przeczytać we wpisie „Czym jest fundacja rodzinna?”
Skontaktuj się z nami