20 lis Zachowek – kto nie może go otrzymać? CZ. 1.
Zachowek z zasady ma zabezpieczać najbliższe (wg prawa) zmarłemu osoby, w sytuacji związanej z brakiem otrzymania przez nie jakiegokolwiek majątku po jego śmierci. Jak pisaliśmy w artykule „Zachowek – komu przysługuje?”, prawo polskie przewiduje trzy grupy osób najbliżej spokrewnionych, które mają prawo do zachowku. Są to zstępni spadkodawcy, jego małżonek oraz rodzice. Jednak nawet w ich przypadku może się zdarzyć sytuacja, w której pomimo przynależenia do jednej z tych uprzywilejowanej grup, zachowek nie będzie się należał.
Zachowek nie przysługuje:
– spadkobiercom niegodnym dziedziczenia
– osobom, które zrzekły się dziedziczenia
– osobom, które odrzuciły spadek
– osobom wydziedziczonym przez spadkobiercę
W tym artykule skupimy się na dwóch pierwszych przypadkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Osoby uznane za niegodne dziedziczenia
O niegodności dziedziczenia postanawia sąd. Osoby takie są zgodnie z prawem traktowane jak osoby, które nie dożyły otwarcia spadku (czyli nie uczestniczą w dziedziczeniu ustawowym).
Spadkobierca może zostać uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia, jeżeli:
dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciw spadkodawcy,
nakłonił podstępem lub groźbą spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo postępem lub groźbą przeszkodził spadkodawcy w sporządzeniu lub odwołaniu testamentu,
umyślnie ukrył lub zniszczył testament, podrobił lub przerobił testament bądź świadomie skorzystał z testamentu podrobionego lub przerobionego przez inną osobę,
uporczywe uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego (jeżeli jego wysokość została określona wyrokiem sądowym albo ugodą),
uporczywe uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą (w tym, wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego), małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Osoby, które zrzekły się dziedziczenia
Osoby, które zrzekły się dziedziczenia są również traktowane jak osoby, które nie dożyły otwarcia spadku.
Zgodnie z zapisami art. 1048 § 1 k.c. przewiduje się możliwość zrzeczenia się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego jeszcze za życia spadkodawcy poprzez umowę ze spadkodawcą zawartą w formie aktu notarialnego.
Co ważne, zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje także zstępnych zrzekającego się dziedziczenia. Jest to ważna różnica pomiędzy zrzeczeniem się dziedziczenia a wydziedziczeniem przez spadkodawcę. W przypadku wydziedziczenia obejmuje ono tylko osoby wprost wskazane w testamencie wydziedziczającym, a nie ich zstępnych.
O tym, w jakiej wysokości przysługuje zachowek i co należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczaniu piszemy w artykule „Ile wynosi zachowek?”
Skontaktuj się z nami