wprawni logo
Zespół wprawni
wprawni zespół
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Znajdziesz nas również:

Zachowek – kto nie może go otrzymać? CZ. 2.


wprawni wydziedziczenie

Z tego artykułu dowiesz się:


wprawni odrzucenie spadku



Osoby, które odrzuciły spadek


Roszczenie o zachowek nie obejmuje spadkobierców, którzy odrzucili spadek. Zgodnie z prawem są oni traktowani na równi z osobami, które nie dożyły otwarcia spadku.

Spadkobierca może odrzucić spadek przed sądem lub przed notariuszem w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku (tj. że został powołany na podstawie ustawy bądź testamentu). O odrzuceniu spadku piszemy w nowym artykule.

wprawni wydziedziczenie



Osoby wydziedziczone



Skuteczne wydziedziczenie pozbawia prawa do zachowku. Dzieje się tak na mocy art. 1008 k.c. Zgodnie z jego zapisami, spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku:

wprawni logo



wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;


wprawni logo



dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;


wprawni logo



uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.



Wydziedziczenie następuje w testamencie spisanym przez spadkodawcę. Spadkodawca musi wskazać w treści testamentu przyczyny wydziedziczenia (np. poprzez wskazanie zdarzeń, które skutkowały dopuszczeniem się rażącej obrazy czci), a dodatkowo przyczyna ta musi być prawdziwa i uzasadniać wydziedziczenie w świetle przepisów prawa. Co istotne, wydziedziczenie jest traktowane jako wyjątek od zasady dziedziczenia i powody jego zastosowania wskazane w testamencie muszą mieć szczególny charakter.

wprawni wydziedziczenie
wprawni logo

Jeżeli wydziedziczenie zostało dokonane skutecznie – wydziedziczony zostanie pozbawiony prawa do zachowku. Nie oznacza to jednak, że np. jego dzieci nie będą mogły domagać się zachowku.

Wydziedziczenie kolejnych zstępnych jest możliwe, ale wymagałoby wskazania kolejnych szczególnych sytuacji wobec każdego z następnych zstępnych. Wynika to z faktu, że przyczyny wydziedziczenia dotyczące jednej osoby nie przenoszą się na inne osoby. 

wprawni infografika


O tym, w jakiej wysokości przysługuje zachowek i co należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczaniu piszemy w artykule „Ile wynosi zachowek?”, natomiast o grupach osób najbliższych, którym przysługuje prawo do otrzymania zachowku piszemy we wpisie „Zachowek – komu przysługuje?„.

Zaplanuj wizytę